Siedem popularnych i pożywnych zup

Witaj,

W latach dziewięćdziesiątych często  na wakacje jezdziłam do Włoch. Zupy , które  podawano w ośrodkach nadmorskich w tamtym czasie były dla nas  zupełną nowością. Ale  pokochaliśmy je i  staram się od czasu do czasu  „zaszaleć” w naszej kuchni gotując  te odmienne zupy od naszych polskich zup.

Francuska zupa cebulowa- polecam ją jako antidotum na zmęczenie, dreszcze oraz katar.Uważam nawet, że łagodzi  dolegliwości  spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu.

Gazpacho- zimna orzezwiająca zupa pochodząca z kuchni południowej Hiszpanii. Przyrządza się  ją z okruchów chleba, pomidorów oraz wiosennych warzyw, takich jak cebula i ogórek. Dostarcza witaminy C.

Minestrone- typowa zupa włoska. Przyrządza się ją ze świeżych warzyw, fasoli i makaronu oraz ryżu. Dostarcza białka, błonnika i witaminy C.

Prowansalska zupa rybna- tłusta zupa z ryb przyrządzana zgodnie ze słynnym przepisem marsylskim, według którego można do niej zastosować każdą rybę. Pomidory dostarczają witaminy C , inne warzywa wapnia, ryby zaś żelaza i białka.

Zupa z kurczaka – zdaniem  zwolenników medycyny naturalnej oczyszcza  nos. Zawiera białko i większość witamin z grupy B .

Zupa pomidorowa – jeśli chce się  aby zupa miała słodki smak i zapach, trzeba ją gotować w lecie i używać prawie przejrzałych pomidorów. Dostarcza błonnika oraz witaminy C.

Zupa z soczewicy- dobra dla wegetarian, gdyż soczewica jest doskonałym zródłem białka , błonnika i żelaza.

Z pewnością i u Was często goszczą na stołach te zupy.

Pozdrawiam, Marysia

Możliwość komentowania jest wyłączona.