Siedem popularnych i pożywnych zup

Witaj,

W latach dziewięćdziesiątych często  na wakacje jezdziłam do Włoch. Zupy , które  podawano w ośrodkach nadmorskich w tamtym czasie były dla nas  zupełną nowością. Ale  pokochaliśmy je i  staram się od czasu do czasu  „zaszaleć” w naszej kuchni gotując  te odmienne zupy od naszych polskich zup.

Francuska zupa cebulowa- polecam ją jako antidotum na zmęczenie, dreszcze oraz katar.Uważam nawet, że łagodzi  dolegliwości  spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu.

Gazpacho- zimna orzezwiająca zupa pochodząca z kuchni południowej Hiszpanii. Przyrządza się  ją z okruchów chleba, pomidorów oraz wiosennych warzyw, takich jak cebula i ogórek. Dostarcza witaminy C.

Minestrone- typowa zupa włoska. Przyrządza się ją ze świeżych warzyw, fasoli i makaronu oraz ryżu. Dostarcza białka, błonnika i witaminy C.

Prowansalska zupa rybna- tłusta zupa z ryb przyrządzana zgodnie ze słynnym przepisem marsylskim, według którego można do niej zastosować każdą rybę. Pomidory dostarczają witaminy C , inne warzywa wapnia, ryby zaś żelaza i białka.

Zupa z kurczaka – zdaniem  zwolenników medycyny naturalnej oczyszcza  nos. Zawiera białko i większość witamin z grupy B .

Zupa pomidorowa – jeśli chce się  aby zupa miała słodki smak i zapach, trzeba ją gotować w lecie i używać prawie przejrzałych pomidorów. Dostarcza błonnika oraz witaminy C.

Zupa z soczewicy- dobra dla wegetarian, gdyż soczewica jest doskonałym zródłem białka , błonnika i żelaza.

Z pewnością i u Was często goszczą na stołach te zupy.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: