„Waleriana” dla serca

Witaj,

Witaj,glog_szkarlatny_owoc

Popularnym  surowcem roślinnym, stosowanym najczęściej  w chorobach serca   i układu krążenia , są kwiaty i owoce głogu, dostarczane przez  głóg dwuszyjkowy  i głóg jednoszyjkowy.Głóg  jako środek nasercowy i uspokajający  został wprowadzony do oficjalnej terapii ponad 50 lat temu / choć jako roślina lecznicza  znany jest od czasów starożytnych/, jednak dawniej stosowany był w innych schorzeniach głównie nerek i płuc. Został  nazwany walerianą serca, wzmacniając mięsień sercowy , rozszerzający  naczynia wieńcowe serca  oraz  wykazując działanie przeciwarytmiczne i uspokajające.

Przetwory z głogu obniżają też ciśnienie krwi.

Z głogu wytwarzane są liczne  proste preparaty zawierające tylko wyciągi  z kwiatów i owoców głogu.np: Crategus-fix lub częściej , złożone zawierające  oprócz głogu  także inne surowce, np: Intractum Crataegi- krople głogowe, Tinctura Crataegi, Herzpunkt Vital Tonicum / wino  lecznicze z głogu, zawierające sole żelaza, polecane ludziom starszym dla wzmocnienia serca  oraz dla wzmożenia  produkcji czerwonych krwinek / 3 razy dziennie po kieliszku/ .

Bardzo dobrym preparatem jest  Cardiobonisol – polecany w zaburzeniach  ukrwienia mózgu i serca , zawiera  nalewki  z miłorzębu, karczocha, głogu, jeżówki.

Pozdrawiam, Marysia

Published by

Maria Bereziak

25 lat prowadziłam zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze. Nadal zajmuję się fitoterapią i dietoterapią. Moją misją jest przywracanie Wam zdrowia. W swojej zielarni leczyłam także "serca chore z miłości" Poradz się jeśli cierpisz z powodu swego męża lub partnera. https://leczenieludowe.wordpress.com http:/życiewedwoje.wordpress.com/