Jak pozyskać sok brzozowy- staropolski sposób

Witaj,

Sok brzozowy ma działanie głównie wzmacniające, ale znana jest jego zdolność do rozpuszczania kamieni   w nerkach. W celach kosmetyczno- leczniczych sokiem z brzozy można spłukiwać twarz przy występowaniu wyprysków i plam pigmentowych. Szklanka tego napoju stanowi wspaniały środek wzmacniający organizm.

Sok z brzozy należy zbierać wcześnie na wiosnę. W pniu drzewa bardzo ostrożnie wycina się otwór w kształcie trójkąta, którego wierzchołek odwrócony jest do dołu. Za pośrednictwem blaszanej rynienki lub rodzaju ” knotu z gazy  ” łzy ” drzewa zbiera się do czystego naczynia. Po ukończeniu ” zabiegu” rankę na pniu należy starannie zasmarować gęstą maścią sadowniczą lub mydłem, inaczej drzewo może ucierpieć na skutek działania szkodliwych grzybów i drobnoustrojów, powodujących gnicie i skażenie. Nie zawsze udaje się uniknąć negatywnych oddziaływań na brzozę w czasie zbierania soku, więc w niektórych krajach zbieranie soku przez ludność jest zakazane.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: