Roślina pokojowa wspaniałym lekarstwem

Witaj,

Uprawa roślin pokojowych nie tylko zdobi wnętrze i cieszy  oko widokiem zieleni, jest zarazem korzystna dla zdrowia.

Dawniej  „aptekarki domowe”hodowały rośliny będące  lekami w swoich zielonych aptekach.

Uważa się, że  kalanchoe/ żyworódka pierzasta/ ma  silniejsze właściwości lecznicze niż aloes.

Stosowana może być zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.
Wykorzystać można świeży liść, sok z rośliny, nalewkę spirytusową, maść, krople, tzw. miodek itp.

  • Świeży liść żyworódki

Można go użyć do bezpośredniego przyłożenia na chorobowo zmienioną skórę. Najpierw należy go odciąć od rośliny. Potem zdjąć z niego cienką błonkę. Przyłożyć do chorego miejsca, nałożyć na niego folię i zabandażować lub – jeśli jest to np. policzek – przyłożyć kawałek gazy i umocować ją plastrem. Kompres trzeba zmieniać co 4–5 godzin, aż do zagojenia leczonego miejsca. Przed przyłożeniem do skóry można też liść lekko zgnieść.

  • Sok

Ściąć grube liście żyworodki, umyć, owinąć papierową serwetką i włożyć na tydzień do lodówki. Po czym zmiażdżyć i wycisnąć sok. Jest on już gotowy do użycia. Nie jest jednak zbyt trwały, więc należy go dość szybko zużyć. Może być stosowany do zmęczonych i piekących oczu (zakraplać 1-2 krople dwa dziennie). Dobrze sprawdza się podczas leczenia kataru i chorych zatok (zakraplać 2-5 kropli trzy razy dziennie). Jest niezastąpiony w przypadku szumów usznych i stanów zapalnych uszu (zakraplać 2-3 krople raz dziennie).

  • Nalewka spirytusowa

Jeśli jedną czwartą szklanki soku z liści żyworodki połączymy z jedną szklanką spirytusu, trwałość nalewki bardzo wzrośnie. W malutkich buteleczkach można ją przechowywać w lodówce co najmniej pół roku. Jeśli nalewka ma być przeznaczona do nacierań, zamiast spirytusu spożywczego można użyć salicylowego.

  • Maść

Roztopić delikatnie 10 dag świeżego smalcu (smalec musi być bez soli). Gdy jest ciepły, ale już nie gorący, dodać łyżkę soku z żyworódki i wymieszać. Maść należy przechowywać w lodówce. Jeżeli chcemy poprawić jej zapach możemy dodać kilka kropli perfum.

  • Mikstura

Wymieszać ze sobą dokładnie łyżkę masła, łyżkę smalcu i łyżkę miodu. Dodawać powoli do mikstury dwie łyżki soku z żyworódki. Stosować jedną łyżeczkę przed jedzeniem rano i kilka razy dziennie w małych porcjach przez kilka dni. Robiąc tak trzy razy w roku przez 10–12 dni, chronimy gardło. Niezastąpiony  lek przy przewlekłych zapaleniach migdałków.

 

  • Miodek

Jedną łyżkę miodu plus pół szklanki przegotowanej letniej wody wymieszać i pozostawić przez noc. Rano domieszać jedną łyżkę soku z żyworodki. Pić wiosną i jesienią przez kilka dni na pół godziny przed posiłkiem. Miodek stosowany jest w celu wzmocnienia i uodpornienia organizmu.

Krople do nosa, uszu i oczu

Zmiażdżyć listek (uprzednio dobrze wypłukany), wycisnąć przez sterylną gazę sok i zakropić po 1 kropli do oczu dwa razy dziennie. Pieczenie szybko ustąpi. Kroplami można też zakropić nos, stosując po 2 kropelki 2 razy dziennie.

Ważne! Liście żyworódki należy obrywać palcami i miażdżyć, jeśli to potrzebne, drewnianymi przedmiotami. W kontakcie z metalem żyworódka traci swoje lecznicze właściwości.

Niektóre zastosowania zewnętrzne żyworódki

W przypadku powierzchniowego uszkodzenia skóry, ale też głębokich zranień, ran ciętych i szarpanych, pęknięć sutków itp. należy przemyć chore miejsce sokiem z liści żyworódki lub zrobić z niego kompres.

W przypadku oparzenia skóry można kilka razy dziennie przykładać gaziki nasączone żyworódkowym sokiem.

W przypadku trądziku, przecieramy twarz nalewką spirytusową rano i wieczorem.

By uporać się z uporczywie pojawiającymi się ropniami należy rano i wieczorem na chore miejsca przykładać tampon z waty nasączony świeżym sokiem z liści żyworódki lub nalewką. Skuteczność kuracji wzmocni picie dwa razy dziennie po 20 kropli soku.

W przypadku trudno gojących się ran, podobnie jak przy ropnych wyciekach, obok kropli z soku z żyworódki należy codziennie pić po 20 kropli wyciągu z kasztanowca.

Na egzemę pomoże świeżo wyciśnięty sok. Przecieramy nim chore miejsce kilka razy dziennie. Chore miejsce dodatkowo smarujemy maścią z żyworódki.

W przypadku uporczywego łupieżu dobrze zrobi nacieranie co dwa dni skóry głowy sokiem lub nalewką z żyworodki.

Gdy męczą nas dolegliwości reumatyczne, to kilka razy dziennie wcieramy sok lub nalewkę w bolące miejsce. Dodatkowo należy 3 razy dziennie pić 20 kropel soku lub zjadać liść (bez błony) odpowiadający dawce.

W przypadku bólów głowy rano i wieczorem skronie i czoło smarujemy sokiem lub nalewką rano. Kurację wzmocni picie dwa razy dziennie 20 kropel soku lub zjadać liść żyworódki (bez błony) odpowiadający dawce.

Zastosowanie wewnętrzne żyworódki

W przypadku kataru parę razy dziennie należy zakropić do nosa po kilka kropel. W kilka minut po zakropieniu następuje gwałtowne kichanie.

 W przypadku anginy kilka razy dziennie, zaraz po posiłku, trzeba bardzo wolno żuć liść żyworódki. Efektem ubocznym jest uczucie drętwienia przełyku, które przejdzie po kilku minutach. Żucie liści pomaga też przy chrypce oraz krwawieniu z dziąseł.

A co z bólem zęba? Do czasu wizyty u stomatologa – pomoże żucie liścia żyworódki lub włożenie w ubytek tamponiku nasączonego sokiem z liści.

Pozdraiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: