Jak prawidłowo przygotować herbaty ziołowe?

miętowa

Witaj,

Herbaty zaparzone z aromatycznych liści, kwiatów i korzeni są najstarszymi i najpowszechniej spożywanymi napojami, nie licząc czystej wody.

Przeważnie sporządza się napar: liście lub kwiaty wkłada się do podgrzanego czajniczka, zalewa wrzątkiem i pozostawia do naciągnięcia na 3- 5 minut.

Inny sposób : wsypać łyżeczkę suszonych lub 3 łyżeczki świeżych ziół do szklanki wrzącej wody.

Nasiona i korzenie trzeba przed użyciem zetrzeć lub zemleć. Następnie sporządza się odwar : bierze się 1 łyżkę stolową rozdrobnionych korzeni lub nasion na 2 szklanki wrzącej wody i gotuje na wolnym ogniu tak długo, aż ilość płynu zmniejszy sie do jednej szklanki.

Zajmuje to od 5 do 20 minut w zależności od tego, jaka część i jakiego zioła się używa.

Należy zaczynać od ziół o silnym, lecz dobrze nam znanym zapachu : anyżku, kwiatu lipy, mięty, dzikiej róży, rumianku, szałwii – wszystkie są jednakowo orzezwiające.

Podaję Wam  także przepis na syrop miętowy

* 4 szklanki liści mięty pieprzowej / odmierzając , nie ubijać/

* biały cukier

* zielony barwnik spożywczy / dowolnie /

1. Liście włożyć do rondla i zalać taką ilością wody , aby były zaledwie zakryte. Poddusić przez 30 minut.

2. Odsączać przez godzinę w woreczku z gazy.

3. Na każdą szklankę płynu wziąć 1 szklankę cukru. Zalać cukier płynem w garnku i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Można dodać barwnik spożywczy.

4. Rozlać do butelek , opatrzyć etykietą z datą  lub zamrozić w dowolnych porcjach.

Smacznego!

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: