Jak uzyskać prawidłowy pomiar ciśnienia krwi?

Witajmierzenie cisnienia,

Jedną z przyczyn  niedokładnych pomiarów ciśnienia krwi , którym nie poświęca się należytej uwagi , jest rozmiar mankietu, który nie pasuje  do ramienia , co może w rezultacie  przynieść nieprawidłowy wynik..Mankiet powinien być wystarczająco szeroki , aby sięgać  od miejsca nieco poniżej pachy do wewnętrznej strony łokcia.Powinien  całkowicie  otaczać ramię z około  dziesięciocentymetrową  zakładką.

Kiedy kupujesz  domowy zestaw do pomiarów ciśnienia krwi , upewnij się , czy mankiet będzie pasował do twojego ramienia.Standardowe rozmiary mankietów: odległość od barku do łokcia mniej  niż 33 cm– rozmiar mankietu :13-23 cm/maly/, 33-40,5- rozmiar mankietu: 15-33 cm/ średni / ponad  40,5- 17 3/4 -35,5 cm /duży /.

Podczas mierzenia  najlepiej mieć na sobie koszulę  z krótkimi rękawami, które łatwo podciągnąć. Rękaw , który trzeba ciasno podwijać, może wplynąć na wynik pomiaru.Zwykle nie ma znaczenia , czy podczas mierzenia stoisz, siedzisz, czy leżysz. Ludzie starsi, chorzy na cukrzycę , oraz ci , którzy przyjmują pewne lekarstwa / takie jak leki przecinadciśnieniowe , czy też leki  używane przy leczeniu choroby Parkinsona, mogą mieć niższe ciśnienie  krwi, kiedy stoją.

Często lekarze  mierzą ciśnienie krwi  przy różnych pozycjach ciała, aby określić , czy to ma znaczenie. Jednakże  podczas mierzenia  zazwyczaj trzeba spokojnie siedzieć.

Ciśnienie krwi może być  wyższe  rano niż po południu albo wieczorem. Mówienie , a także  stres doznany na krótko przed pomiarem  mogą podwyższyć ciśnienie krwi. Jeśli wpadasz  spózniony na umówioną wizytę  u lekarza, jest bardzo prawdopodobne , ze będziesz miał lekko podwyższone  ciśnienie, jeżeli  zostanie ono  zmierzone od razu .Palenie i picie  napojów zawierających kofeinę  / kawy, herbaty i napojów typu cola / może wpływać na  ciśnienie krwi  przez dwie lub więcej  godzin.

Nadmierne solenie  nie zmienia ciśnienia krwi  w krótkim czasie , takim jak wizyta u lekarza, ale może mieć na nie  wpływ z biegiem czasu . U ludzi starszych  może dojść do spadku  ciśnienia krwi  zaraz po jedzeniu.Ciśnienie krwi  zmierzone w domu  może być nieco niższe  niż to zmierzone w gabinecie lekarskim.W domu  dobrze jest zrobić  dwa lub trzy pomiary ,  szczególnie gdy dopiero zaczynasz  kontrolować  ciśnienie.Twój lekarz może cię poprosić , żebyś je sprawdzał  o różnych porach dnia , na przykład rano i wieczorem, aby ocenić skutki działania lekarstw , które przyjmujesz .Częste pomiary zalecane są wtedy , kiedy dopiero  stwierdzono u ciebie  chorobę, kiedy zaczynasz leczenie albo wprowadzasz w nim jakieś  zmiany – szczególnie w terapii lekowej – i kiedy się leczysz  na jakąś inną chorobę.

W normalnych warunkach , kiedy twoje ciśnienie  jest dobrze kontrolowane, będziesz musiał je sprawdzać  tylko co drugi tydzień  albo raz w miesiącu.Elektroniczne  urządzenia do pomiaru ciśnienia  krwi umieszczane  w supermarketach,  aptekach i innych miejscach publicznych nie zastępują  sfigmomanometru.Ponieważ są wrażliwe na każde poruszenie ręki  lub ramienia ,  nie mierzą z dużą dokładnością.

Jednakże  są one użyteczne , bo uświadamiają , jak ważne jest kontrolowanie ciśnienia krwi .Jeżeli to urządzenie stale wskazuje  wysoki poziom, twój lekarz powinien sprawdzić , jakie masz ciśnienie.

U niektórych starszych ludzi  dokładne zmierzenie ciśnienia  krwi jakimkolwiek  urządzeniem może być trudne  ze względu na stwardnienie tętnic, do którego dochodzi z wiekiem.Może to spowodować pozorne nadciśnienie , polegające na tym, że ciśnienie krwi w tętnicach  nie można dokładnie zmierzyć  przy użyciu standardowych aparatów. Jeśli u kogoś  odgłosy  uderzeń w tętnicy są słabe  / co utrudnia dokładny pomiar / może pomóc podniesienie wyprostowanego  ramienia w górę / na wysokość barku./

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: