Witaj,
Infekcje układu moczowego spowodowane zakażeniem grzybem Candida są częste i są jednym z objawów ogólnego zakażenia organizmu.Bliskość anatomiczna końcowego odcinka jelita grubego o pęcherza moczowego sprzyja przenoszeniu się zakażenia i stanu zapalnego z jelita na drogi moczowe i narządy płciowe.
Objawy chorobowe grzybiczego zapalenia cewki moczowej, to przede wszystkim pieczenie w cewce moczowej, częstomocz i bolesność podczas oddawania moczu.
Rozpoznanie stawia się na podstawie badania mikroskopowego wydzieliny z cewki moczowej oraz posiewu mikologicznego.
Zakażenie cewki moczowej u kobiet występuje częściej niż u mężczyzn z przyczyny anatomicznej- cewka moczowa kobiet jest krótsza niż u mężczyzn i leży w bezpośrednim sąsiedztwie zakażonej grzybicą pochwy i jelita grubego.
W leczeniu zakażenia układu moczowego- zwykle nie bierze się pod uwagę tła grzybiczego.
Najczęściej popełnianym błędem przez lekarzy w leczeniu tego zakażenia- wobec niemożności ustalenia grzybiczego czynnika etiologicznego wywołującego chorobę- jest wdrożenie leczenia antybiotykiem przeciwbakteryjnym.
Nie przynosi to oczywiście spodziewanego pozytywnego efektu i dodatkowo negatywnie wpływa na mikroflorę jelita grubego, pogłębiając istniejące zaburzenia jelitowe.
Jak już wspomniałam największym błędem jest podanie antybiotyku w zakażeniu układu moczowego na tle grzybiczym. Leczenie osób z zakażeniami grzybiczymi układu moczowego polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych o działaniu ogólnoustrojowym i odkażających układ moczowy.
Leczenie osób z grzybicą pęcherza moczowego i cewki moczowej jest przewlekłe i nie przynosi niestety szybkich efektów.
Nieprzyjemne objawy pieczenia w cewce moczowej i uczucie ciała obcego w cewce ustępują bardzo powoli, w miarę zdrowienia całego organizmu.
Stan zapalny łagodzą roślinne preparaty moczopędne i odkażające układ moczowy np. wyciąg z konika morskiego,, liścia sonchii, liścia ortosyfonu, liścia strobilantu, korzenia pietruszki, liścia brzozy, kwiatu rumianku, liści borówki brusznicy, żurawiny wielkoowocowej, liścia mącznicy lekarskiej, ziela nawłoci.
Jednym z najsilniejszych środków oczyszczających nerki jest sok i odwar z pietruszki.
Należy go spożywać oddzielnie, w czystej postaci w ilości powyżej 30- 50 g/ dobę.
Odwar z korzenia pietruszki- 1,5 łyżki stołowej pociętego korzenia pietruszki zalać wrzątkiem / 11/2 szklanki / i podgrzewać przez trzy minuty na małym ogniu pod przykryciem, nie dopuszczając do wrzenia.Potem odwar podzielić na trzy porcje i pić małymi łykami po 1//2 szklanki rano w południe i wieczorem.
Wiosną i latem zamiast odwaru z korzenia można pić herbatę z listków i łodyżek pietruszki, przyrządzaną i dawkowaną w podobny sposób jak odwar
Odwar z kłącza perzu.
1 łyżkę suszonego kłącza perzu zalać 2 szklankami letniej wody, ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 minut, odstawić na 15 minut i przecedzić. / gdy występują obrzęki przerwać picie /
Pić po 1/2 szklanki naparu 3 razy dziennie.
Napar z liści czarnej porzeczki
2 czubate łyżki stołowe posiekanych liści z czarnej porzeczki zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 5 minut.
Pić w 1 porcji 1 szklankę naparu dziennie.
Pozdrawiam, Marysia