Grzybicze zapalenie pęcherza moczowego

Witaj,

Infekcje układu moczowego spowodowane zakażeniem grzybem Candida są częste i są jednym z objawów ogólnego zakażenia organizmu.Bliskość anatomiczna końcowego odcinka jelita grubego o pęcherza moczowego sprzyja przenoszeniu się zakażenia i stanu zapalnego z jelita na drogi moczowe i narządy płciowe.

Objawy chorobowe grzybiczego zapalenia cewki moczowej, to przede wszystkim pieczenie w cewce moczowej, częstomocz i bolesność podczas oddawania moczu.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania mikroskopowego wydzieliny z cewki moczowej oraz posiewu mikologicznego.

Zakażenie cewki moczowej u kobiet występuje częściej niż u mężczyzn z przyczyny anatomicznej- cewka moczowa kobiet jest krótsza niż u mężczyzn i leży w bezpośrednim sąsiedztwie zakażonej grzybicą pochwy i  jelita grubego.

W leczeniu zakażenia układu moczowego- zwykle nie bierze się pod uwagę tła grzybiczego.

Najczęściej popełnianym błędem przez lekarzy  w leczeniu tego zakażenia- wobec niemożności ustalenia grzybiczego czynnika etiologicznego wywołującego chorobę- jest wdrożenie leczenia antybiotykiem przeciwbakteryjnym.

Nie przynosi to oczywiście spodziewanego pozytywnego efektu i dodatkowo negatywnie wpływa na mikroflorę jelita grubego, pogłębiając istniejące zaburzenia jelitowe.

Jak już wspomniałam  największym błędem jest podanie antybiotyku w zakażeniu układu moczowego na tle grzybiczym. Leczenie osób z zakażeniami grzybiczymi układu moczowego polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych o działaniu ogólnoustrojowym i odkażających układ moczowy.

Leczenie osób z grzybicą pęcherza moczowego i cewki moczowej jest przewlekłe i nie przynosi niestety szybkich efektów.

Nieprzyjemne objawy pieczenia w cewce moczowej i uczucie ciała obcego w cewce ustępują bardzo powoli, w miarę zdrowienia całego organizmu.

Stan zapalny łagodzą roślinne preparaty moczopędne i odkażające układ moczowy np. wyciąg z konika morskiego,, liścia sonchii, liścia ortosyfonu, liścia strobilantu, korzenia pietruszki, liścia brzozy, kwiatu rumianku, liści borówki brusznicy, żurawiny wielkoowocowej, liścia mącznicy lekarskiej, ziela nawłoci.

Jednym z najsilniejszych środków oczyszczających nerki jest sok i odwar z pietruszki.

Należy go spożywać oddzielnie, w czystej postaci w ilości powyżej 30- 50 g/ dobę.

Odwar z korzenia pietruszki- 1,5 łyżki stołowej pociętego korzenia pietruszki zalać wrzątkiem / 11/2 szklanki / i podgrzewać przez trzy minuty na małym ogniu pod przykryciem, nie dopuszczając do wrzenia.Potem odwar podzielić  na trzy porcje i pić małymi łykami po 1//2 szklanki rano w południe i wieczorem.

Wiosną i latem zamiast odwaru z korzenia można pić herbatę z listków i łodyżek pietruszki, przyrządzaną i dawkowaną w podobny sposób jak odwar

Odwar z kłącza perzu.

1 łyżkę  suszonego kłącza perzu zalać 2 szklankami letniej wody, ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 minut, odstawić na 15 minut i przecedzić. / gdy występują obrzęki przerwać picie  /

Pić po 1/2 szklanki naparu 3 razy dziennie.

Napar z liści czarnej porzeczki

2 czubate łyżki stołowe posiekanych liści z czarnej porzeczki zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez  5 minut.

Pić w 1 porcji 1 szklankę naparu dziennie.

Pozdrawiam, Marysia

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: