Witaj,
-
- Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie! Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie.
- Autor: Jan Kochanowski, Na lipę
- Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie! Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie.
NAadszedł czas zbioru kwiatów lipy. Lipy kwitną od czerwca do lipca. Słowianie i Germanie czcili stare lipy, uważając że chronią one przed złymi mocami i piorunami.
Lipa występuje dziko w lasach i jest rozpowszechniona w parkach i przy drogach. Surowcem zielarskim jest kwiatostan lipy. Zbiera się całe kwiatostany wraz z podsadką kwiatową. Zbiór rozpoczyna się w tym czasie, gdy większość kwiatostanów jest rozwinięta. Nie należy zbierać kwiatów przekwitłych. Zrywa się kwiatostany i układa je luzno w koszyku.
Zbiór kwiatów może być prowadzony tylko w dni pogodne i po obeschnięciu rosy.
Nie można zrywać kwiatów z drzew rosnących przy ruchliwych szosach, na ulicach miast itp. ze względu na zanieczyszczenie ołowiem
Kwiatostany lipy dobrze wysychają w warunkach naturalnych. Rozkłada się je do suszenia w miejscach zacienionych, przewiewnych , cienka warstwą. Po wysuszeniu powinny mieć barwę żółtobiaławą / podsadki jasnozieloną/. Zebrany surowiec nie może zawierać kwiatów przekwitłych, owoców oraz podsadek z plamami.
Dawniej lecznictwo ludowe stosowało korę i liście w schorzeniach oczu. Kwiaty weszły do lecznictwa dopiero w XVII wieku.
Obecnie w medycynie kwiat lipy używany jest przede wszystkim jako środek napotny w chorobach przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała, przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli, zaflegmieniu górnych dróg oddechowych. Ponadto jako lek moczopędny i rozkurczający w schorzeniach nerek i pęcherza.
Zewnętrznie napar z kwiatu lipy stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła , do maseczek oraz kąpieli , zwłaszcza dla dzieci nerwowych , mających trudności z zasypianiem.
Kwiatostan lipy jest składnikiem mieszanek ziołowych : np Degrosan- stosowanej w zaburzeniach przemiany materii i przeciwgorączkowej Pyrosan. W wielu krajach kwiat lipy stosowany jest jako namiastka herbaty. Znajduje również zastosowanie w kosmetyce do produkcji kremów , maseczek oraz do okładów na twarz i ręce.