Co zapobiega zapaleniu uchyłków jelitowych? Zioła łagodzące dolegliwości.

Witaj,

Szacuje się , że uchyłki jelita wystepują  w 30-60 proc. osób powyzej 60 roku życia.

Uchyłki- niewielkie, w kształcie kieszonek , uwypuklenia błony śluzowej  wciśniętej w głębsze warstwy ściany przewodu pokarmowego- mogą powstawać w jego dowolnym odcinku, ale najczęściej dotyczą jelita grubego, a zwłaszcza okrężnicy / esicy /.

Samą obecność uchyłków trudno uznać za chorobę, gdyż w większości przypadków nie towarzyszą  temu żadne objawy a wykrywane są zwykle przypadkowo podczas wziernikowania jelita grubego / kolonoskopii/.

Czasem jednak pogrubienie i podrażnienie ściany jelita daje o sobie znać dyskomfortem, wyraznymi bólami brzucha, naprzemiennymi epizodami zaparcia oraz biegunek albo domieszka krwi w stolcu.

Nieprzyjemnym, niebezpiecznym i wcale nierzadkim powikłaniem / występującym  z częstotliwością  ponad 10 procent / jest natomiast  zapalenie  uchyłka lub uchyłków, do którego dochodzi w razie uwięznięcia w nim mas kałowych i w efekcie rozwoju zakażenia- albowiem każdy zastój w obrębie naszego organizmu sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych.

Tak jak proces tworzenia się uchyłków, tak i ich zapalenie dotyczy zwykle esicy , najwęższego odcinka jelita grubego, a więc  i najbardziej narażonego na wzrost ciśnienia wewnętrznego, zwłaszcza podczas wytężonego parcia.

Objawy przypominają wtedy ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, tyle że są zlokalizowane głównie nie w prawym ale  lewym dole biodrowym, przez który przebiega esica.

Inna ważna różnica polega na tym, że o ile zmieniony zapalnie wyrostek rutynowo usuwa się chirurgicznie, o tyle w przypadku zapalenia uchyłka operacja jest rozwiązaniem ostatecznym, gdyż wiąże się z częściowym usunięciem samego jelita – zabiegiem nieporównanie trudniejszym i poważniejszym w skutkach.

Dlatego też zawsze próbuje się uniknąć interwencji chirurgicznej, dążąc do odblokowania pasażu jelitowego i wygojenia zmian metodami zachowawczymi: podawaniem antybiotyków,  nawodnieniem, głodówką a następnie specjalną dietą o stopniowo zwiększanej zawartości błonnika.

Uchyłkowatość jelit jest problemem bardzo rozpowszechnionym, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych.

Ma to oczywiście związek z mankamentami naszej typowej diety, nawyków i stylu życia- czyli tym wszystkim , co usposabia do przewlekłych zaparć, otyłości, osłabienia siły mięśniowej .

A skoro uchyłkowatość można wręcz uznać za  bezpośrednie następstwo przewlekłego zaparcia, główną rolę w jej profilaktyce musi odgrywać utrzymanie regularnego rytmu wypróżnień.

Warto tez wiedzieć, że według danych epidemiologicznych uchyłkowatość częściej rozpoznaje się  u palaczy tytoniu.

Rosnąca wciąż liczba osób cierpiących z powodu zaburzeń , takich jak zaparcia, hemoroidy i zapalenie uchyłków, dowodzi zbyt małego udziału błonnika w  dziennej racji pokarmowej tych populacji. Z powodu uchyłkowatości jelita grubego cierpią przede wszystkim oso

by, które ukończyły 50. rok życia. Bardziej podatne na to schorzenie są kobiety. Ostre przypadki tej choroby są leczone w szpitalu.

Uchyłkowatość powstaje w związku ze wzrostem ciśnienia w jelicie grubym, co prowadzi do rozdęcia osłabionych fragmentów jelita i tworzenia przestrzeni wydzielonych częściowo od reszty przewodu, kształtem przypominających kieszeń,  nazywanych uchyłkami.

Jeżeli zostaną one zainfekowane, to powstanie stan zapalny zwany zapaleniem uchyłków.

Zapaleniu uchyłków zapobiega dieta obfitująca w pełnoziarniste produkty zbożowe. Potwierdza to statystyka zachorowań, uwzględniająca zależność liczby przypadków od rodzaju diety, wśród wegetarian zachorowalność jest niższa o 30 procent w stosunku do grupy konsumentów mięsa.

Moje zalecenia : zrezygnuj z produktów wysoko oczyszczonych i zastąp je pełnoziarnistym pieczywem, muesli lub kaszą, wraz z innymi produktami zawierającymi dużo błonnika, takimi jak nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce.

Jeżeli doszło już do powstania uchyłków, to spożycie otrąb może spowodować zaostrzenie stanu zapalnego. Lepiej więc w takiej sytuacji dzienną porcję błonnika przyjmować w postaci produktów pełnoziarnistych.

Stosując dietę bogatą w błonnik, trzeba pić przynajmniej 1,7 litra wody dziennie, aby ułatwić przejście trawionego pożywienia przez przewód pokarmowy.

Osoby cierpiące na uchyłkowatość jelita grubego mogą złagodzić objawy choroby, wynikające ze stanu zapalnego lub chwilowego podrażnienia narządu, pijąc po każdym posiłku filiżankę  herbaty ziołowej z mięty pieprzowej lub rumianku.

Mięta pieprzowa doskonale rozluznia napięcia mięśni jelitowych.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: