Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

1. Przed wyjściem z domu skorzystaj z toalety

Pierwsze, co warto zrobić, to po prostu: zrobić siku dosłownie na chwilę przed wyjściem z domu czy wejściem do sypialni.

Najlepiej od razu z wykorzystaniem tzw. podwójnej mikcji. Pod tą nazwą nie kryje się nic innego niż powtórne oddanie moczu tuż po opróżnieniu pęcherza. Zrób siku, wstań, a następnie wykonaj tę czynność ponownie. W ten sposób zyskasz pewność, że pęcherz jest pusty.

2. Ćwicz mięśnie dna miednicy

To właśnie one odpowiadają za utrzymanie moczu w pęcherzu. Skąd jednak wiedzieć, które mięśnie ćwiczyć? Wystarczy, siedząc na sedesie, szeroko rozstawić kolana i oddając mocz spróbować zatrzymać jego strumień. Mięśnie, które pracują podczas wykonywania tej czynności to właśnie mięśnie dna miednicy. Pamiętaj jednak, by z tego sposobu skorzystać tylko raz – wstrzymanie moczu ma pomóc rozpoznać mięśnie za to odpowiedzialne, nie jest rodzajem ćwiczenia.

Początkowo ćwicz – czyli na przemian rozluźniaj i zaciskaj mięśnie – na leżąco, z nogami ugiętymi w kolanach, później możesz też zaciskać mięśnie siedząc lub nawet stojąc.

Wraz z coraz większą wprawą wydłużaj skurcze, jednak po każdym rozluźniaj mięśnie – podczas pierwszych ćwiczeń faza rozluźnienia powinna być nawet 2 razy dłuższa niż sam skurcz.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.