Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

1. Przed wyjściem z domu skorzystaj z toalety

Pierwsze, co warto zrobić, to po prostu: zrobić siku dosłownie na chwilę przed wyjściem z domu czy wejściem do sypialni.

Najlepiej od razu z wykorzystaniem tzw. podwójnej mikcji. Pod tą nazwą nie kryje się nic innego niż powtórne oddanie moczu tuż po opróżnieniu pęcherza. Zrób siku, wstań, a następnie wykonaj tę czynność ponownie. W ten sposób zyskasz pewność, że pęcherz jest pusty.

2. Ćwicz mięśnie dna miednicy

To właśnie one odpowiadają za utrzymanie moczu w pęcherzu. Skąd jednak wiedzieć, które mięśnie ćwiczyć? Wystarczy, siedząc na sedesie, szeroko rozstawić kolana i oddając mocz spróbować zatrzymać jego strumień. Mięśnie, które pracują podczas wykonywania tej czynności to właśnie mięśnie dna miednicy. Pamiętaj jednak, by z tego sposobu skorzystać tylko raz – wstrzymanie moczu ma pomóc rozpoznać mięśnie za to odpowiedzialne, nie jest rodzajem ćwiczenia.

Początkowo ćwicz – czyli na przemian rozluźniaj i zaciskaj mięśnie – na leżąco, z nogami ugiętymi w kolanach, później możesz też zaciskać mięśnie siedząc lub nawet stojąc.

Wraz z coraz większą wprawą wydłużaj skurcze, jednak po każdym rozluźniaj mięśnie – podczas pierwszych ćwiczeń faza rozluźnienia powinna być nawet 2 razy dłuższa niż sam skurcz.

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: