Witaj,
Drożdżyca pochwy jest bardzo powszechna, bo aż 75% kobiet doświadcza co najmniej jednego takiego ataku podczas ciąży.
Połowa z nich może się spodziewać kolejnej infekcji.
Podstawowym objawem jest swędzenie. To może , ale nie musi, być połączone z upławami. Mogą one być białe i serowate trochę jak twarożek, ale także wodniste.
Innymi symptomami są bolesność pochwy, bolesne stosunki płciowe i bóle pęcherza w czasie oddawania moczu.
Ostatni objaw jest często mylony z zapaleniem pęcherza, ale symptomy rozwijają się raczej z powodu podrażnienia w miejscu przejścia pęcherza w cewkę moczową aniżeli z powodu infekcji pęcherza samego z siebie. Leczenie daje zazwyczaj znakomite rezultaty.
Pięć procent dorosłych kobiet zapada na tą infekcję w postaci chronicznej.
Niektóre z nich są zainfekowane przez inny rodzaj niż Candida albicans. Jest to na przyklad Candida tropicalis.
To wprawdzie rzadko spotykane przypadki, ale staja się one coraz powszechniejsze i jest to schorzenie trudniejsze do leczenia.
Pamiętając , że drożdżaki są drobnoustrojami oportunistycznymi, należy spodziewać się że pacjenci z nawracającą infekcją mają problemy z wewnętrzną ekologiczną równowagą.
Czynniki, które zakłócaja tę równowagę, to:
* Ciąża
* Doustne tabletki antykoncepcyjne, zwlaszcza zawierające dużo estrogenu
* Antybiotyki, zwlaszcza o szerokim zasięgu działania
Steroidy
* Uczulenie w pochwie, na przyklad na perfumowany papier toaletowy
* Pewne choroby, na przykład cukrzyca
Innymi ważnymi czynnikami są :
* Obcisła bielizna, zwłaszcza nylonowa, ktora nie przepuszcza powietrza.
* Spożywanie zbyt duzych ilości cukru.
* Irygacje pochwy.
* Pływanie w chlorowanej wodzie w basenach.
* Wewnątrzmaciczne środki antykoncepcyjne.
* Częste stosunki płciowe.
* Ponowne zakażenie pochodzące od nie wyleczonego partnera seksualnego.
* Ponowne zakażenie wywolane drożdżakami obecnymi w jelitach.
Bakteryjne i inne infekcje pochwy wystepują dwa razy częściej niż drożdżyca pochwy. Jedynym sposobem sprawdzenia, czy ma się drożdżycę, a nie inne infekcyjne czynniki jest pobranie i przebadanie wymazu z pochwy. Również zapalenia pochwy na tle uczuleniowym są bardzo podobne do objawów zapalenia wywołanych zakażeniem.
Kobieta cierpiąca na alergię spowodowaną drożdżakami doznaje krótkotrwałej ulgi, jeśli jest leczona na drożdżycę. Jednak prowadzi to do dezorientacji. Kobiety te mają wrażenie, że problemem musi być infekcja, ponieważ objawy ustępują w trakcie leczenia.
Prawdziwą przyczyną ich ulgi jest jednak zredukowanie drożdżaków w pochwie jako alergenu a nie jako czynnika zakaznego.
GŁÓWNĄ KWESTĄ JEST TU RÓŻNICA POMIĘDZY SYMPTOMAMI A OBECNOŚCIĄ DROŻDŻAKÓW. Alergiczne objawy mogą byc ostre bez upławów i przy obecności jedynie niewielkiej ilości drożdżaków. Pacjentki z nawracającą infekcja pochwy muszą zrobić test skórny, aby wykluczyć alergię na drożdżaki.