Niebieskie kwiatki wspaniałym lekiem

Результат пошуку зображень за запитом "cykoria podróżnik"

Witaj,

Jesteś na spacerze poza miastem, nie zapomnij  zerwać parę niebieskich  kwiatków cykorii / tylko  dwa z jednej  roślinki/. Dawniej uważano  ją za magiczną roślinę . Powieszona przed domem  chroniła przed chorobami.

Napar z kwiatu działa przeciwzapalnie, nawilżająco, odżywczo, słabo antyseptycznie. Nadaje się do przemywania podrażnionej skóry i oczu przy stanach zapalnych. Wspomaga leczenie wyprysków. Znosi obrzęk pod oczami, poprawia krążenie oczne, usuwa objawy zmęczenia oczu (okłady z naparu).

Podawany dzieciom z miodem wrzosowym działa uspokajająco i przeciwstresowo oraz łagodząco na kaszel i nieżyt gardła oraz oskrzeli przy przeziębieniu, grypie, anginie. Dobrze pielęgnuje skórę suchą, z wypryskami i trądzikiem różowatym. Wzmacnia śródbłonki naczyń krwionośnych. Łagodzi objawy rumienia. Podawany doustnie działa moczopędnie. Jest bezpieczny w użyciu, nie ma ryzyka przedawkowania. Nadaje się do sporządzania mieszanek herbat aromatyczno-smakowych.

Ziele podróżnika zawiera więcej fenolokwasów, laktonów, kumaryn i glikozydów flawonoidowych, przez co silnie odziałuje na przewód pokarmowy. Wzmaga wydzielanie żółci. Pobudza wydzielanie soków trawiennych. Reguluje wypróżnienia.  Wzmaga diurezę i odtruwanie ustroju. Pobudza przmianę materii. Wpływa ochronnie na miąższ wątroby, działa silniej przeciwbakteryjnie niż kwiat.

Wyciągi z korzenia cykorii działaja żółciotwórczo, żółciopędnie, moczopędnie, trawiennie, prebiotycznie i hipoglikemicznie. Nadają się do leczenia cukrzycy, zaburzeń przemiany materii, do odbudowy mikroflory przewody pokarmowego (prebiotyk – inulina).

Zapobiega zaparciom. Łagodzi objawy cukrzycy i zatruć metabolicznych. Nasila detoksykację.

Odwar z korzenia działa łagodząco i nawilżająco na skórę i błony śluzowe. Rozdrobniony i uprażony korzeń służy do sporządzania kawy (można mieszać z orzeszkami bukowymi, orkiszem, rozdrobnionymi żołędziami i in.).  Zalecany do leczenia dyskinezy dróg żółciowych, profilaktyki i łagodzenia kamicy żółciowej.

Ponadto intrakt z korzenia, odwar z korzenia służy do kuracji odtruwających i regenerujących wątrobę. Szczególnie warto łączyć (przy chorobach wątroby i dróg żółciowych) cykorię z karczochem (cynaryna, preparat Cynarex), kurkumą (preparat solaren, kurkumina), ostropestem (sylimaryna), rzepikiem (ziele), dziurawcem (ziele), glistnikiem (ziele), maczkiem kalifornijskim (ziele), kocanką (ziele, kwiatostan).

Przetwory z cykorii można podawać dzieciom i kobietom  w ciąży.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: