Ten liść nie tylko na dbałość o jamę ustną i zęby

c7933-li25c5259b25c42587Witaj,

Ciekawy zwyczaj panuje w Algierii. Koran zaleca mahometanom szczególną dbałość o jamę ustną i zęby. W związku z tym rdzenna ludność Algierii korą korzeni i młodych pni orzecha włoskiego naciera dziąsła w celu ich wzmocnienia.

Ten zwyczaj tak się rozpowszechnił, że zaistniało niebezpieczeństwo wyniszczenia młodych nasadzeń. Władze musiały w związku z tym podjąć środki prawne.Młode liście orzecha włoskiego mają  doskonałe właściwości gojące.

Odwary, napary  stosuje się zewnętrznie w postaci przemywań, płukania gardła oraz w chorobie dziąseł i zębów.

Staropolskie lecznictwo ludowe zalecało przykładać je na rany , czyraki, owrzodzenia. Podobnie stosowane są wodne wyciągi z liści orzecha.

W krajach śródziemnomorskich orzech włoski uprawiany był już w starożytności. Od najdawniejszych czasów wszystkie części rośliny stosowane były w medycynie wielu krajów. Hipokrates używał zielonych nawocni orzechów do leczenia glistnicy.

W lecznictwie Iranu, Kazachstanu niedojrzałe owoce stosowane są dotychczas przeciwko owsikom i tasiemcom. W zachodniej Syberii odwary i nalewki z niedojrzałych owoców  używane są środki ” czyszczące krew”.

Odwary z liści orzecha  stosuj  w przewlekłych nieżytach jelit jako środek hamujący nadmierny rozwój flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i nadmierną  fermentację jelitową, jako środek przeciwbiegunkowy. 

Ze względu na działanie hipoglikemiczne- obniżające poziom cukru we krwi- polecam jako lek przeciwcukrzycowy- 2 łyżeczki rozdrobnionych liści na szklankę wrzątku, /parzyć pod przykryciem 15 min/ pić 1 szklankę dziennie.

Recepty:

2 łyżeczki drobno pociętego liścia zalać szklanką wrzątku i pić do dwóch szklanek dziennie przy nieżytach jelit, biegunkach, robakach i nerwowym poceniu się.

Do płukania jamy ustnej,  płukać naparem kilka razy dziennie.

Przy wrzodach skórnych kąpiel z dodaniem 4-5 szklanek podwójnie mocnego odwaru.

Uwaga: Stosowanie dużych dawek samego liścia/ do wewnątrz/ np. więcej niż 3 gramy na raz może doprowadzić do zaparcia.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

5 comments

      1. Caffe , bardzo, bardzo dziękuję za takie wyróżnienie, hm… szczególnie od Ciebie cenię sobie taką nagrodę.
        Przyjrzyj się kiedyś pniom orzecha stare drzewa i młode mają kolor srebrzystoszary.Kora nie ma właściwości barwiących.
        Mam jednak wątpliwości czy korą można nacierać dziąsła./ kora jest chropowata/
        Natomiast kora młodych korzeni orzecha jest delikatna i nią można nacierać.
        Oczywiście ja nie stosowałam nawet w młodości, za dużo problemów i szkoda młodych drzew.

        Polubienie

      2. Wiesz, ja nie będę tego stosować, ale lubię wiedzieć. Poza tym zęby to kiedyś moja pięta achillesowa, nosiłam aparat już w swoich „starych” latach, więc takie tematy mnie interesują:))
        Co do nominacji, to bardzo się cieszę, że się cieszysz!:) Powodzenia!

        Polubienie

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: