Jak uniknąć hipoglikemii / niedocukrzenia krwi/

Witaj,

Gdy organizm nie jest  w stanie regulować poziomu glukozy we krwi, to dochodzi do do hiperglikemii- kiedy poziom glukozy jest za wysoki, lub do hipoglikemii- gdy stężenie glukozy spada poniżej normy.Do objawów hipoglikemii należą miedzy innymi;  głód, osłabienie, tak zwane zimne poty, kołatanie serca i zawroty głowy.

Jeżeli przy tego rodzaju objawach nie podejmie się natychmiastowych działań, aby podnieść poziom glukozy we krwi, chory może nawet stracić przytomność.

Przyczyny

Niedocukrzenie krwi najczęściej występuje u osób chorych na cukrzycę, ale może  być również objawem choroby wątroby, czyli organu , który kontroluje poziom glukozy we krwi.

Niski poziom cukru może wystąpić po znacznym wysiłku fizycznym, w wyniku stresu, jak również po nadużyciu alkoholu.

Schorzenie- określane mianem hipoglikemii reaktywnej / poposiłkowej/- pojawia się wówczas, gdy wytwarzany w organizmie nadmiar insuliny powoduje  zbyt nagły spadek poziomu glukozy.

Sprzyjać temu mogą: ustawiczny stres, nieregularne spożywanie posiłków oraz dieta bogata w wysoko oczyszczone węglowodany.

Objawy choroby najczęściej odczuwane są w ciągu 2-5 godzin po posiłku.

Reagując na zjedzone dla podniesienia poziomu glukozy we krwi produkty zawierające cukier, organizm ponownie wytwarza nadmiar insuliny i błędne koło się zamyka.

Jak uniknąć niedocukrzenia?

Poziom cukru we krwi może być skutecznie regulowany przez systematyczne i częste przyjmowanie pokarmów, zjedzenie w ciągu dnia kilku małych przekąsek, jest lepsze niż zjedzenie trzech dużych posiłków.

Główna część posiłków powinna się składać z produktów zawierających węglowodany,  takich jak pełne ziarna  zbóż względnie kasze, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki i makarony oraz warzywa i owoce.

Produkty te trawione są powoli. co gwarantuje równomierne i trwające dłuższy czas zasilanie krwi glukozą.

Nie ma potrzeby zrezygnowania z napojów zawierających cukier oraz z wysoko oczyszczonych produktów węglowodanowych, takich jak miód, soki owocowe i suszone owoce.

Powinno się  jednak jeść je z umiarem. Należy natomiast unikać nadużywania alkoholu, który pobudza wytwarzanie insuliny. Jeżeli stan niedocukrzenia wystąpi u osoby chorej na cukrzycę, musi ona natychmiast zjeść kilka miękkich cukierków lub wypić pół szklanki napoju z dodatkiem cukru.

W sytuacji, gdy na posiłek trzeba jeszcze długo czekać, należy zjeść coś bardziej pożywnego, na przykład kanapkę, lub wypić szklankę mleka i zjeść kilka herbatników.

Gdy objawy hipoglikemii powtarzają się przed posiłkami należy skracać przerwy między nimi. Należy także pamiętać, by przed i po ćwiczeniach fizycznych zjadać więcej produktów węglowodanowych: ich niezbędna ilość zależy od szybkości przemiany materii oraz rodzaju aktywności. Na wypadek nagłego spadku poziomu cukru we krwi należy zawsze mieć przy sobie cukier.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: