Jak uniknąć hipoglikemii / niedocukrzenia krwi/

Witaj,

Gdy organizm nie jest  w stanie regulować poziomu glukozy we krwi, to dochodzi do do hiperglikemii- kiedy poziom glukozy jest za wysoki, lub do hipoglikemii- gdy stężenie glukozy spada poniżej normy.Do objawów hipoglikemii należą miedzy innymi;  głód, osłabienie, tak zwane zimne poty, kołatanie serca i zawroty głowy.

Jeżeli przy tego rodzaju objawach nie podejmie się natychmiastowych działań, aby podnieść poziom glukozy we krwi, chory może nawet stracić przytomność.

Przyczyny

Niedocukrzenie krwi najczęściej występuje u osób chorych na cukrzycę, ale może  być również objawem choroby wątroby, czyli organu , który kontroluje poziom glukozy we krwi.

Niski poziom cukru może wystąpić po znacznym wysiłku fizycznym, w wyniku stresu, jak również po nadużyciu alkoholu.

Schorzenie- określane mianem hipoglikemii reaktywnej / poposiłkowej/- pojawia się wówczas, gdy wytwarzany w organizmie nadmiar insuliny powoduje  zbyt nagły spadek poziomu glukozy.

Sprzyjać temu mogą: ustawiczny stres, nieregularne spożywanie posiłków oraz dieta bogata w wysoko oczyszczone węglowodany.

Objawy choroby najczęściej odczuwane są w ciągu 2-5 godzin po posiłku.

Reagując na zjedzone dla podniesienia poziomu glukozy we krwi produkty zawierające cukier, organizm ponownie wytwarza nadmiar insuliny i błędne koło się zamyka.

Jak uniknąć niedocukrzenia?

Poziom cukru we krwi może być skutecznie regulowany przez systematyczne i częste przyjmowanie pokarmów, zjedzenie w ciągu dnia kilku małych przekąsek, jest lepsze niż zjedzenie trzech dużych posiłków.

Główna część posiłków powinna się składać z produktów zawierających węglowodany,  takich jak pełne ziarna  zbóż względnie kasze, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki i makarony oraz warzywa i owoce.

Produkty te trawione są powoli. co gwarantuje równomierne i trwające dłuższy czas zasilanie krwi glukozą.

Nie ma potrzeby zrezygnowania z napojów zawierających cukier oraz z wysoko oczyszczonych produktów węglowodanowych, takich jak miód, soki owocowe i suszone owoce.

Powinno się  jednak jeść je z umiarem. Należy natomiast unikać nadużywania alkoholu, który pobudza wytwarzanie insuliny. Jeżeli stan niedocukrzenia wystąpi u osoby chorej na cukrzycę, musi ona natychmiast zjeść kilka miękkich cukierków lub wypić pół szklanki napoju z dodatkiem cukru.

W sytuacji, gdy na posiłek trzeba jeszcze długo czekać, należy zjeść coś bardziej pożywnego, na przykład kanapkę, lub wypić szklankę mleka i zjeść kilka herbatników.

Gdy objawy hipoglikemii powtarzają się przed posiłkami należy skracać przerwy między nimi. Należy także pamiętać, by przed i po ćwiczeniach fizycznych zjadać więcej produktów węglowodanowych: ich niezbędna ilość zależy od szybkości przemiany materii oraz rodzaju aktywności. Na wypadek nagłego spadku poziomu cukru we krwi należy zawsze mieć przy sobie cukier.

Pozdrawiam, Marysia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.