Witaj,
Gdy organizm nie jest w stanie regulować poziomu glukozy we krwi, to dochodzi do do hiperglikemii- kiedy poziom glukozy jest za wysoki, lub do hipoglikemii- gdy stężenie glukozy spada poniżej normy.Do objawów hipoglikemii należą miedzy innymi; głód, osłabienie, tak zwane zimne poty, kołatanie serca i zawroty głowy.
Jeżeli przy tego rodzaju objawach nie podejmie się natychmiastowych działań, aby podnieść poziom glukozy we krwi, chory może nawet stracić przytomność.
Przyczyny
Niedocukrzenie krwi najczęściej występuje u osób chorych na cukrzycę, ale może być również objawem choroby wątroby, czyli organu , który kontroluje poziom glukozy we krwi.
Niski poziom cukru może wystąpić po znacznym wysiłku fizycznym, w wyniku stresu, jak również po nadużyciu alkoholu.
Schorzenie- określane mianem hipoglikemii reaktywnej / poposiłkowej/- pojawia się wówczas, gdy wytwarzany w organizmie nadmiar insuliny powoduje zbyt nagły spadek poziomu glukozy.
Sprzyjać temu mogą: ustawiczny stres, nieregularne spożywanie posiłków oraz dieta bogata w wysoko oczyszczone węglowodany.
Objawy choroby najczęściej odczuwane są w ciągu 2-5 godzin po posiłku.
Reagując na zjedzone dla podniesienia poziomu glukozy we krwi produkty zawierające cukier, organizm ponownie wytwarza nadmiar insuliny i błędne koło się zamyka.
Jak uniknąć niedocukrzenia?
Poziom cukru we krwi może być skutecznie regulowany przez systematyczne i częste przyjmowanie pokarmów, zjedzenie w ciągu dnia kilku małych przekąsek, jest lepsze niż zjedzenie trzech dużych posiłków.
Główna część posiłków powinna się składać z produktów zawierających węglowodany, takich jak pełne ziarna zbóż względnie kasze, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki i makarony oraz warzywa i owoce.
Produkty te trawione są powoli. co gwarantuje równomierne i trwające dłuższy czas zasilanie krwi glukozą.
Nie ma potrzeby zrezygnowania z napojów zawierających cukier oraz z wysoko oczyszczonych produktów węglowodanowych, takich jak miód, soki owocowe i suszone owoce.
Powinno się jednak jeść je z umiarem. Należy natomiast unikać nadużywania alkoholu, który pobudza wytwarzanie insuliny. Jeżeli stan niedocukrzenia wystąpi u osoby chorej na cukrzycę, musi ona natychmiast zjeść kilka miękkich cukierków lub wypić pół szklanki napoju z dodatkiem cukru.
W sytuacji, gdy na posiłek trzeba jeszcze długo czekać, należy zjeść coś bardziej pożywnego, na przykład kanapkę, lub wypić szklankę mleka i zjeść kilka herbatników.
Gdy objawy hipoglikemii powtarzają się przed posiłkami należy skracać przerwy między nimi. Należy także pamiętać, by przed i po ćwiczeniach fizycznych zjadać więcej produktów węglowodanowych: ich niezbędna ilość zależy od szybkości przemiany materii oraz rodzaju aktywności. Na wypadek nagłego spadku poziomu cukru we krwi należy zawsze mieć przy sobie cukier.
Pozdrawiam, Marysia