Witaj,
Dna moczanowa zaliczana jest do chorób reumatycznych spowodowana jest defektem organizmu w metabolizowaniu kwasu moczowego. Prowadzi do odkładania się kryształów kwasu moczowego w stawach a w konsekwencji do powstawania stanu zapalnego wywołującego ból. Dotyczy to przeważnie jednego ze stawów, najczęściej stawu u podstawy dużego palca nogi, chociaż atakowane mogą być również stawy kolanowe, nadgarstkowe i skokowe.Szczegółowe przyczyny dny nie są rozpoznane, lecz wiadomo, że jest to choroba występująca rodzinnie. Nie powoduje jej nadmierne jedzenie lub picie alkoholu, może to jedynie wywołać atak. Dna jest powszechnie kojarzona z otyłością. Dotyczy szczególnie osób , którym tłuszcz odkłada się w jamie brzusznej.
Objawy dny
Ból w przypadku tej choroby rozpoczyna się od wielkiego palca, chociaż może być odczuwany we wszystkich stawach, nigdy jednak nie dosięga kręgosłupa. Dna jest przyczyną niezwykle silnego bólu, ale występuje bardzo rzadko.
Na 1000 osób cierpi na nią 16 mężczyzn i 3 kobiety / rzadko przed menopauzą /.
Leczenie dny
Dnę rozpoznaje się , kiedy chorobą jest dotknięty jeden ze stawów, a we krwi stwierdza się wysoki poziom kwasu moczowego.
Pacjentom przepisuje się zazwyczaj leki zwiększające wydalanie z organizmu kwasu moczowego, co pozwala zwolnić tempo formowania się jego kryształów.
Należy wówczas unikać przyjmowania aspiryny, która zatrzymuje kwas moczowy i zmniejsza siłę działania przepisanych leków. Nasilenie objawów zmniejsza się pod wpływem leków przeciwzapalnych, na przykład ibuprofenu.
W łagodzeniu przebiegu dny dopomóc może kontrolowanie masy ciała. Obniżenie wagi można osiągnąć ćwiczeniami fizycznymi i odpowiednią dietą nie zaś głodowaniem, które może jedynie przyspieszyć chorobę.
Cierpiący na dnę powinni pić dużo płynów, zapobiegając w ten sposób krystalizacji nadmiaru kwasu moczowego i powiększaniu krystalicznych złogów, które również mogą tworzyć kamienie nerkowe / kamica moczanowa/.
Powinni oni również jeść dużo świeżych owoców i ciemnozielonych warzyw liściastych, ze względu na zawarty w nich potas, który sprzyja wydalaniu kwasu moczowego, zmieniając odczyn moczu na bardziej alkaliczny.
Dzienne spożycie 225 g świeżych lub konserwowanych wiśni pomaga obniżać poziom kwasu moczowego we krwi.
W swojej zielarni leczyłam tę chorobę porami oraz selerami które mają silne właściwości przeciwzapalne.
Jednocześnie zalecałam rezygnację z produktów zawierających dużo puryn np: podroby, dziczyzna, sardele, sardynki, skorupiaki i nasiona roślin strączkowych oraz wprowadzenie do posiłków żywności niskopurynowej: owoce i soki owocowe, orzechy, produkty mleczne, jaja i warzywa / z wyjątkiem szparagów, kalafiora, szpinaku i grzybów/.
Wszystkim cierpiącym na dnę polecam przyjmowanie olejów rybnych w postaci suplementów zawierających kwasy tłuszczowe omega- 3 które przynoszą znaczną ulgę w obrzmieniu stawów.
Pozdrowienia, Marysia