Dlaczego w tej chorobie należy unikać przyjmowania aspiryny

Witaj,

Dna moczanowa  zaliczana jest do chorób reumatycznych  spowodowana jest defektem organizmu w metabolizowaniu kwasu moczowego. Prowadzi do odkładania się kryształów kwasu moczowego w stawach a w konsekwencji do powstawania stanu zapalnego wywołującego ból. Dotyczy to przeważnie jednego ze stawów, najczęściej stawu u podstawy dużego palca nogi, chociaż atakowane mogą być również stawy kolanowe, nadgarstkowe i skokowe.Szczegółowe przyczyny dny nie są rozpoznane, lecz wiadomo, że jest to choroba występująca rodzinnie. Nie powoduje  jej nadmierne jedzenie lub picie alkoholu, może to jedynie wywołać atak. Dna jest powszechnie kojarzona z otyłością. Dotyczy  szczególnie osób , którym tłuszcz odkłada się w jamie brzusznej.

Objawy dny

Ból w przypadku tej choroby rozpoczyna się od wielkiego palca, chociaż może być odczuwany we wszystkich stawach, nigdy jednak nie dosięga kręgosłupa. Dna  jest przyczyną niezwykle silnego bólu, ale występuje bardzo rzadko.

Na 1000 osób cierpi na nią 16 mężczyzn i 3 kobiety / rzadko przed menopauzą /.

Leczenie dny

Dnę rozpoznaje się , kiedy chorobą jest dotknięty jeden ze stawów, a we krwi stwierdza się wysoki poziom kwasu moczowego.

Pacjentom przepisuje się zazwyczaj leki zwiększające wydalanie z organizmu kwasu moczowego, co pozwala zwolnić tempo formowania się jego kryształów.

Należy wówczas unikać przyjmowania aspiryny, która zatrzymuje kwas moczowy i zmniejsza siłę działania przepisanych leków. Nasilenie objawów zmniejsza się pod wpływem leków przeciwzapalnych, na przykład ibuprofenu.

W łagodzeniu przebiegu dny dopomóc może kontrolowanie masy ciała. Obniżenie wagi można osiągnąć ćwiczeniami fizycznymi i odpowiednią dietą nie zaś głodowaniem, które może jedynie przyspieszyć chorobę.

Cierpiący na dnę powinni pić dużo  płynów, zapobiegając w ten sposób krystalizacji nadmiaru kwasu moczowego i powiększaniu krystalicznych złogów, które również mogą tworzyć kamienie nerkowe / kamica moczanowa/.

Powinni oni również jeść dużo świeżych owoców i ciemnozielonych warzyw liściastych, ze względu na zawarty w nich potas, który sprzyja wydalaniu kwasu moczowego, zmieniając odczyn moczu na bardziej alkaliczny.

Dzienne spożycie 225 g świeżych lub konserwowanych wiśni pomaga obniżać poziom kwasu moczowego we krwi.

W swojej zielarni  leczyłam   tę chorobę porami oraz selerami które  mają silne właściwości przeciwzapalne.

Jednocześnie zalecałam rezygnację z produktów zawierających dużo puryn  np: podroby, dziczyzna, sardele, sardynki, skorupiaki i nasiona roślin strączkowych oraz wprowadzenie do posiłków  żywności niskopurynowej: owoce i soki owocowe, orzechy, produkty mleczne, jaja i warzywa / z wyjątkiem szparagów, kalafiora, szpinaku i grzybów/.

Wszystkim cierpiącym na dnę polecam przyjmowanie olejów rybnych w postaci suplementów zawierających kwasy  tłuszczowe  omega- 3 które przynoszą znaczną ulgę w obrzmieniu stawów.

Pozdrowienia, Marysia

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: