Rośliny , które zmniejszają wilgotność w Twoim mieszkaniu

Witaj,

Może Wam się przyda ten wpis tak jak mnie. Dużo tych kwiatów mam w swoim domu.

Jak poradzić sobie   z dużym  nadmiarem wilgoci w Twoim domu?

Wilgoć może sprawić, że wszystko stanie się lepkie, a skóra bardziej lepka, a wzrost wilgotności nigdy nie pozwoli Ci poczuć się lepiej, sadzenie tych roślin osuszających w połączeniu z innymi rozwiązaniami zmniejszającymi wilgotność może być świetnym pomysłem. Oczyszczą także powietrze w pomieszczeniu, pomagając w spokojnym śnie .

1. Kserofity

Kserofity to rośliny, które mogą przetrwać na pustyniach lub lodzie, w wodzie o niskiej zawartości wody. Są znani ze swojej zdolności do życia w trudnych temperaturach, takich jak kaktusy i sukulenty. Aloesy, euforbii, niektóre palmy i rośliny z rodziny Yucca są dobrymi przykładami. Rośliny te mają zwykle owłosione lub woskowe liście i grube łodygi, z ich pomocą mogą złapać i utrzymać wodę z powietrza i zmniejszyć wilgotność.

2. Epifity

Epifity to rośliny, które rosną nieszkodliwie na innych roślinach lub obiektach. Gdy dostają wilgoć i substancje odżywcze z powietrza wokół nich, są zdecydowanie rodzajami roślin, które zmniejszają wilgotność w pomieszczeniach . Przykładem są mchy, liczne paprocie, kaktusy, bromeliowate, takie jak srebrna roślina wazonowa, storczyki.

3. Tillandsia

Jeśli chodzi o osuszanie roślin doniczkowych, to tillandsia praktycznie bierze ciasto. Ten tropikalny rodzaj ” roślin powietrznych ” jest częścią rodziny bromeliowców i wiadomo, że przetrwa bez gleby i systemów korzeniowych, po prostu pobierając składniki odżywcze i wilgoć z samego powietrza. Jego efektowne, cienkie łuski pomagają w dostaniu się do wody, zapobiegając jej ucieczce. Również srebrzysty odcień łusek pomaga roślinie pozostać chłodnym, odbijając część padającego na nią światła słonecznego.

Kilka innych roślin doniczkowych, które zmniejszają wilgotność w pomieszczeniu

4. Peace Lily

Piękna roślina liści z pogodnymi białymi spatami, lilia pokojowa znana jest z wchłaniania wilgoci z otaczającego środowiska poprzez liście mimo nawadniania. Dodatkowo jest skuteczny w usuwaniu śladów alkoholu, acetonu, benzenu i innych zanieczyszczeń powietrza. Ponieważ do rozkwitu wystarczy niewielka ilość światła słonecznego, lilia pokojowa łatwo rośnie w pomieszczeniach. Średnie do słabego światła słonecznego, podlewanie i okazjonalna dawka nawozu wystarczy, aby roślina ta była świeża i kwitła.

Przeczytaj również: Rośliny, które rosną bez światła słonecznego

5. Boston Fern

Doskonały osuszacz powietrza, paproć Boston to egzotyczna roślina z ozdobnymi liśćmi i smukłymi listkami. Jest to również skuteczna oczyszczalnia powietrza i eliminuje brzydkie zanieczyszczenia powietrza, takie jak formaldehyd, ksylen i benzen, zapobiegając w ten sposób pojawieniu się alergii i infekcji. Paprocie Boston najlepiej czują się w ciepłym i wilgotnym klimacie i preferują temperatury w ciągu dnia, wilgotną glebę i pośrednie światło słoneczne. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym regionie, w którym powietrze wysycha dość szybko, możesz czasami zaparować roślinę, aby utrzymać ją w zdrowiu.

6. Bluszcz angielski

Bluszcz jest wiecznie zieloną byliną, która jest bardzo łatwa w uprawie, ceniona za zdolność do oczyszczania powietrza z form unoszących się w powietrzu i zwykłych zanieczyszczeń powietrza, takich jak formaldehyd. Znane jest również usuwanie wilgoci z powietrza w celu zaspokojenia własnych potrzeb fizjologicznych. Kolejną zaletą tej rośliny jest to, że może być uprawiana również w wiszących donicach i umieszczona na wyższej wysokości, może blisko sufitu, gdzie może pochłaniać wilgoć, gdy się podnosi. Działa najlepiej w niskich temperaturach.

7. Reed Palm

Wytworna roślina doniczkowa o mistycznym wyglądzie, trzcinowa palma jest jednym z tych roślin doniczkowych, które oferują więcej korzyści przy minimalnej konserwacji. W przeciwieństwie do innych palm, ten przetrwa najlepiej w słabym, pośrednim świetle, co czyni go idealnym do uprawy w pomieszczeniach. Jednak po umieszczeniu w dobrze oświetlonym miejscu może rosnąć wysoko, a nawet przetrwać długotrwałą ekspozycję na słońce. Innym interesującym faktem dotyczącym palmy trzcinowej jest to, że pobiera ona większość wody z powietrza, a nie z gleby. Poprzez filtrowanie wilgoci z powietrza pomaga zmniejszyć poziom wilgotności w domu i zapobiega kolonizacji patogenów i alergenów.

8. Spider Plant

Spider roślina zyskała popularność jako roślina wewnętrzna za imponujące wygląd i niskie koszty utrzymania . Łagodnie wygięte liście sprawiają, że wygląda elegancko, ale to nie wszystko, co oferuje. Wyróżnia go zdolność do przetrwania w warunkach słabego oświetlenia i zaniedbania. Usuwa również do 90% szkodliwego formaldehydu w powietrzu, które go otacza.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: