Witaj,
Najwięcej dobrego , zjonizowanego wapnia zawierają surowe warzywa, zmielone surowe skorupki niegotowanych jajek o kolorze brązowym / zawierają więcej związków siarki/ i preparaty wyprodukowane z wyprażonych cielęcych kości. W mleku kupowanym w sklepie, w wyniku procesu pasteryzacji, wapń występuje pod postacią słabo rozpuszczalnych i trudno wchłanianych związków organicznych.
Przepis: kilka dokładnie umytych sztuk , oczyszczonych z błonek skorupek jajka zalej wrzącą wodą i gotuj 5 minut. Następnie przełóż do piekarnika i wysusz w temperaturze ok. 100°C. Tak przygotowane zmiel w młynku do kawy lub utrzyj w moździerzu na proszek. Jedz 1/4 płaskiej łyżeczki dziennie popijając wodą. W skorupkach jaj znajduje się nie tylko wapń, ale także cynk, fluor, siarka oraz krzem, które korzystnie wpływają na stan kości, zębów, włosów, paznokci i skóry.
Niebezpieczny niedobór wapnia
Nieznaczne obniżenie poziomu wapnia w organizmie przeważnie nie daje żadnych objawów. Jednak przy większych niedoborach szwankować zaczyna cały organizm, zwłaszcza układ nerwowy i mięśniowy. Widoczne symptomy pojawiają się, gdy poziom wapnia spadnie poniżej 9 mg/l (normy poziomu wapnia mogą się różnić w zależności od laboratorium analitycznego). Czujemy się wówczas bardziej zmęczeni, bolą nas mięśnie i stawy, osłabia się kondycja włosów, skóry i paznokci, pojawiają się różne mimowolne ruchy. Znaczne obniżenie stężenia wapnia objawia się mrowieniem i drętwieniem kończyn, kurczami mięśni, napadami duszności czy problemami z połykaniem w wyniku skurczu mięśni przełyku i gardła. Wzrasta również ryzyko złamań kości, a także schorzeń uzębienia. Osoba z niedoborami wapnia może cierpieć na zaburzenia neurologiczne. Co więcej, niski poziom tego pierwiastka przyczynia się do zaburzeń mineralizacji kości, co u dorosłych manifestuje się w postaci osteoporozy, u dzieci zaś krzywicą. Niedobór wapnia wpływa także na zaburzenia krzepliwości krwi, co objawiać się może krwotokami z nosa czy siniakami na powierzchni skóry.
Poważne niedobory mogą prowadzić do tężyczki, która objawia się silnymi i niekontrolowanymi skurczami mięśni. W skrajnych przypadkach charakterystyczne są także skurcze powiek, mięśni krtani, czy oskrzeli, czego efektem są napady kaszlu. Pacjentom dokucza także podwójne widzenie, światłowstręt i silne migreny.
Witam. Kwestia wapnia w skorupkach.
Najpierw pisze Pani, że najwięcej mają go zmielone surowe skorupki „niegotowanych” jajek a potem, że należy je gotować i jeszcze potem prażyć.
Z tego co wiem istotnie surowe skorupki mają go dużo. Nie należy przy tym obrabiać ich termicznie. Wapń w ugotowanej skorupce zmienia się z postaci organicznej na nieorganiczną i staje się po pierwsze niezdrowy a po drugie trudny do strawienia i wydalenia z organizmu.
PolubieniePolubienie
Patrycjo przepraszam , że nie odpowiedziałam na Twoją sugestię. Różnie specjaliści medycyny naturalnej podają sposób obróbki takich skorupek. niektórzy po zmieleniu dodają do miodu / też tak można/.
Dr Janus podaje z kolei taki przepis: skorupki jaj dokładnie wypłukać, usunąć błonki. Następnie zgnieść, zalać zimną przegotowaną wodą z dodatkiem niewielkiej ilości srebra koloidalnego, trzymać w wodzie przez 15 minut. Potem je wysuszyć i zmielić na pyłek.
Spożywać na sucho w formie proszku w ilości 1/4 płaskiej łyżeczki na dobę , popić wodą. Ja stosuję zmielone skorupki w miodzie.
Pozdraiwm, Patrycjo
Marysia
PolubieniePolubienie