Dla tych co ” ciężki oddech mają”

Znalezione obrazy dla zapytania lepiężnik różowy
Witaj,
Już Diskorides i Pliniusz pisali o właściwościach leczniczych lepiężnika różowego. W 1664 roku D. Jakobi Tabernaemonti w znanym podręczniku zielarskim pisze następująco – ci co ciężki oddech mają, stały kaszel i odkrztuszanie ale nic odkrztusić nie mogą z powodu lepkiego śluzu, który w piersiach siedzi, ci powinni korzeń Petasites mocno bez liści ssać.

Lepiężnik różowy – Petasites officinalis – to bylina, rośnie do 60 cm wysokości, ma grube kłącze, łodygę wzniesioną, prostą, wyrastającą wczesną wiosną, pokrytą łukowatymi liśćmi i zakończoną wiechowatym kwiatostanem, złożonym z licznych koszyczków. Kwitnie od marca do kwietnia, kwiaty ma różowe, są to koszyczki zebrane w niby grona.
Wielokierunkowe działanie Petasites opisali w 1679 r. Adamo Lonicero i w 1744 r. Theodori Zuin-gerie.
W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku Karl Bucher potwierdził jego rozkurczowe działanie, które było silniejsze od chlorowodorku papaweryny w odniesieniu do roztworów histaminy, acetylocholiny i chlorku baru.
Spazmolityczne działanie związków występujących w lepiężniku różowym (petazyny i S-petazyny) wykazały badania Aebi i wsp. 1955 oraz Stolla i wsp., 1956 (1).
Część doświadczalna pracy potwierdziła silne działanie przeciwskurczowe sproszkowanego kłącza.
Za granicą (np. Szwajcaria, Niemcy) i w Polsce są dostępne preparaty oparte na lepiężniku (ekstrakty standaryzowane) polecane w terapii alergicznego zapalenia jamy nosowej, astmy (także w przebiegu pyłkowicy), w profilaktyce migreny, w stanach skurczowych dróg moczowo-płciowych (także przerost prostaty).

Przeciętna dawka ekstraktu z kłączy (z korzeniami) w preparatach handlowych wynosi 75 mg.

Handlowe preparaty w toku produkcji są pozbawiane niepożądanych alkaloidów i standaryzowane na zawartość seskwiterpenów.

Napar z lepiężnika – Infusum Petasitidis: 2 łyżki rozdrobnionego surowca (kłącze lub liście) zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 50 ml. Napar można wkraplać dodatkowo do nosa przy katarze siennym oraz stosować do okładów przy zapaleniu spojówek (alergiczne).

Intrakt lepiężnikowy – Intractum Petasitidis 1:3 w dłuższych kuracjach przeciwuczuleniowych zażywać 2-3 razy dziennie po 5 ml.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: