Witaj,
O leczniczym działaniu oleju rokitnikowego wiedziano od dawna. Był on wykorzystywany na szeroką skalę w medycynie ludowej. Niestety, obecnie niewielu producentów posiada olej rokitnikowy w swoim asortymencie naturalnych produktów leczniczych.
Działanie lecznicze tego preparatu opiera się na wpływie przede wszystkim na wszelkiego rodzaju śluzówki: przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, skórę, śluzówkę oka.
Olej rokitnikowy może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie.
Chciałabym przytoczyć kilka przykładów zastosowania oleju rokitnikowego w odniesieniu do wybranych przypadków chorobowych.
Układ pokarmowy: afty, zapalenie dziąseł o różnej etiologii, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – w tych schorzeniach stosujemy wewnętrznie 3 razy dziennie 1/2 łyżeczki 30 minut przed posiłkiem. Dodatkowo w stanach zapalnych jamy ustnej można płukać jamę ustną 2-3 razy dziennie.
Doustne stosowanie oleju rokitnikowego w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy, stanach zapalnych układu pokarmowego powoduje znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz gojenie się nadżerek czy też wrzodów, potwierdzone badaniem gastroskopowym.
Przy żylakach odbytu (hemoroidach), szczelinach i bolesnych pęknięciach odbytu można smarować olejem okolice odbytu 1-2 razy dziennie lub tamponów z waty, nasączonych olejem.
Inną wersją jest stosowanie czopków, których głównym składnikiem jest olej rokitnikowy.
Układ moczowo-płciowy: stany zapalne pochwy, których głównym składnikiem jest olej rokitnikowy. W tych przypadkach stosujemy najczęściej olej w formie czopków. Kuracja trwa 12 dni. Pacjentki stosują zwykle 1 czopek dopochwowo na wieczór. Leczenie powtarzamy za 4-6 tygodni. Skuteczność tak przeprowadzonej kuracji wynosi ok. 80% i jest potwierdzana ginekologicznym badaniem (wziernikowanie i cytologia) przed i po kuracji.
Oczy i skóra: stany zapalne spojówek, stany po oparzeniach termicznych i chemicznych spojówek, odmrożenia i poparzenia skóry, odleżyny, trudno gojące się, ropiejące rany, podrażnienia i uszkodzenia skóry po radioterapii.
Układ naczyniowy: olej rokitnikowy zawierając wiele witamin i mikroelementów zapobiega rozwojowi zakrzepowego zapalenia żył, działając antyagregacyjnie zapobiega rozwojowi miażdżycy oraz zawałom serca.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z olejem rokitnikowym są stany zapalne wątroby i trzustki oraz ostre stany zapalne pęcherzyka żółciowego.
Reasumując: olej rokitnikowy jest bardzo korzystnym środkiem, stosowanym w różnych formach (jako substancja płynna lub czopki), działającym leczniczo na śluzówki różnych organów i narządów.
Dodatkowo wywiera wpływ kojący na doznania bólowe, związane ze stanem zapalnym śluzówek.
Należy podkreślić, że jest to preparat naturalny i nawet długotrwałe jego stosowanie nie zaburza równowagi biologicznej organizmu.
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…
Oj to cos dla mnie!! Ja jestem alergikiem i ciaglemnie boli gardlo, bo jrst zdrapane od kichania i kaszlu:-(
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Beatko jak miło Cię tutaj usłyszeć.
Muszę Cię kiedyś namówić na „randkę” w jakiejś kawiarence
Serdeczności, Marysia
PolubieniePolubienie
Koniecznie!! Już Ci to kiedyś w mejlu proponowałam:)))
PolubieniePolubione przez 1 osoba