Zastosuj moją receptę na łuszczycę

Witaj,

Etiologia i patogeneza tej choroby  skóry nie jest jeszcze ustalona. Niektórzy dawni profesorowie skłaniają się do przypuszczenia, że ma ona powiązanie z gośćcem, cukrzycą i otyłością.

Leczenie zatem powinno te momenty uwzględniać. Jest ono długotrwałe.

Przede wszystkim dieta musi być na wskroś jarska. Można tylko stosować tłuszcz roślinny. Zalecam przez 4 miesiące  zwiększone ilości surówek. Absolutnie  przestać pić alkohol, palić papierosy i pić kawę. Jeśli kawę to tylko zbożową. Należy  uwzględnić w pokarmach wszystkie witaminy. Latem  zalecam przede wszystkim  krótkie, intensywne naświetlania  słoneczne.

Poza tym zwrócić uwagę na czynność wątroby i narządu trawienia.

Recepta:

100 g otrąb pszennych

100 g słomy owsianej

50 g gorczycy

Wszystkie składniki gotować 20 minut w 3 litrach wody. Wlać do właściwej kąpieli o temp. 38-40 C.

Wziąć kąpiel 2 razy w tygodniu/ można częściej/.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: