Kofeinowa toksyczność i tolerancja

Witaj,kawa

Osoby szczególnie podatne mogą doświadczać toksycznych właściwości kofeiny już po spożyciu małych dawek, to jest około 100 mg dziennie- to znaczy po wypiciu filiżanki kawy.

Niemniej większość z nas jest w stanie tolerować  250 mg kofeiny dziennie / trzy filiżanki kawy /, zanim pojawią się symptomy zatrucia.

Pierwszymi objawami nadmiaru kofeiny w organizmie są  :

* niepokój

* podniecenie

* bezsenność

* ból głowy

* nagłe zaczerwienie twarzy

* potrzeba częstego picia wody

* rozstrój  żołądka / ból brzucha , biegunka /

Niepokój spowodowany kofeiną może być bardzo duży , tak znaczny, że dolegliwość ta doczekała się  medycznej nazwy- kofeinizm.

Niepokój może prowadzić do hiperwentylacji, co powoduje, że osoba dotknięta tą dolegliwością, doświadcza dodatkowo wszystkich związanych z tym zjawiskiem objawów.

Większość osób ma świadomość, że kofeina  powoduje bezsenność. Może to być wywołane kofeinizmem lub tylko symptomem, którego doznajesz.

Bezsenność rzecz jasna, wiąże się  ze wszystkimi konsekwencjami przewlekłego braku snu, w tym z przewlekłym zmęczeniem.

Zespół niespokojnych nóg  jest  jeszcze jednym schorzeniem, które jest zależne od kofeiny.

Krótko mówiąc , choroba ta polega na uczuciu ekstremalnego dyskomfortu w nogach, szczególnie silnego w porze nocnej, któremu można ulżyć, poruszając nogami. Czasami są to ruchy mimowolne polegające na gwałtownych szarpnięciach i drganiach. co wytrąca chorego ze snu, na który tak długo czekał.

W rezultacie jest on pozbawiony pokrzepiającego snu.

Każdy, kto cierpi  na dolegliwość  zespołu niespokojnych nóg, powinien zaprzestać spożywania kofeiny, przynajmniej na pewien czas, aby chociaż zorientować się, czy pogarsza ona jego stan zdrowia.

Większe dawki kofeiny mogą przyczyniać się do powiększania  się skali występowania innych jeszcze symptomów.

Na przyklad dawka 700 mg  kofeiny / sześć filiżanek parzonej kawy wypitej w krotkich odstępach czasu może  spowodować u zdrowej osoby klasyczny atak paniki, nawet jesli nigdy u niej wcześniej nie wystepował.

Regularne spozywanie grama kofeiny dziennie prowadzi do skurczów mięśni, dzwonienia w uszach, rozkojarzenia, charakterystycznego sposobu mówienia, palpitacji, pobudzenia oraz epizodów niewyczerpanej aktywności.

Bardzo duże dawki kofeiny mogą być niebezpieczne. Na przykład jednorazowa dawka 10 gramów powoduje  stany psychotyczne u osób uprzednio zdrowych, jak i nawroty schizofrenii. Te duże dawki mogą być też przyczyną konwulsji, zaburzenia oddychania a nawet zgonu.

Długotrwałe używanie kofeiny wpływa tez na wzrost ciśnienia krwi, nasila objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i przyczynia się do zwiększonego wydalania z organizmu wapnia z moczem i kalem, co ma związek z rozwojem osteoporozy i tworzeniem się kamieni nerkowych.

Nadmiar kofeiny podanej w określonym przedziale czasu / na przykład  dziewięć filiżanek dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci w wyniku ataku serca u mężczyzn w średnim wieku..

Trzeba również podkreślić, że u większości osób stale pijących kawę rozwija się  tolerancja organizmu na ten produkt.

To pozwala im pić duże ilości kawy bez świadomości o występujących w ich organizmie symptomach i zmianach chorobowych. Jednakże i oni mogą doświadczać objawów zatrucia, jeśli gwałtownie zaczną przyjmować większe dawki kofeiny, oraz symptomów abstynenckich, kiedy będą nagle kofeiny pozbawieni.

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

3 comments

  1. Ja z tych, co nie nauczyli się pić kawy, kocham herbatę, bez niej mi trudno. A z kawy lubię tylko jej zapach, a czasem mieloną łączę z oliwą i nacieram skórę ciała, znakomity peeling.

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: