Jeśli niepokoją Cię Twoje emocje

Witaj,

Jeśli niepokoją  Cię głównie Twoje emocje, jeśli odczuwasz lęk , smutek, złość lub głód emocjonalny przeczytaj czego powinieneś szukać.

Na pewno powinieneś umówić się z terapeutą. Umów się z dwoma  terapeutami co najmniej jeden raz. Zorientuj się , jak się u nich czujesz. Czy starają się Ciebie  zrozumieć? Czy rozmawiają z Tobą, czy tylko słuchają?

Jeżeli po jednej sesji nie będziesz czuł, że terapeuta określił, na czym polega Twój problem, i wyjaśnił, jak zamierza Ci pomóc uporać się z nim, a także w jakim czasie to zrobi / choćby w przybliżeniu/ to nie wracaj do niego.

Jeżeli wychodzisz od terapeuty przygnębiony, to dlaczego?

Czy terapeuta powiedział Ci  coś, czego wolałbyś nie słyszeć?. Jeśli tak , to może on być tą właściwą osobą. I odwrotnie , jeżeli terapeuta jest miły i doda Ci otuchy, ale nie bardzo Ciebie rozumie i nie proponuje określonego programu, to nie tego chyba oczekujesz. Masz to za darmo u przyjaciela. Nie ma nic złego w terapii wspierającej, ale dobry terapeuta powinien Ci zwrócić uwagę, byś sam wykształcił sposób wspierania siebie poza jego gabinetem.

Zapytaj o jego poglądy i przekonania choćby tylko po to, by sprawdzić, czy jest on otwarty na tego typu pytania. Jeżeli nie, nie przychodz więcej.

Musisz wiedzieć, czy potrafi on zrozumieć i właściwie podejść do problemu, z którym się  borykasz. Na przykład doradzam ludziom, by w przypadku, gdy ich podstawowym problemem są nieporozumienia w małżeństwie, zapytali terapeutę, czy jest żonaty. Jeżeli nie, to mniej będzie się orientował w sprawach małżeńskich niż ktoś , kto ma żonę.

Jeżeli niepokoją Cię głównie Twoje emocje, jeśli odczuwasz lęk, smutek, złość lub głód emocjonalny uważam , że powinieneś zapytać terapeutę o jego poglądy na ten temat.

Zapytaj, jak traktuje on emocje, a zwłaszcza co sądzi o ich biologicznej podstawie / tzn. wrodzonej , genetycznej podstawie/ . Czy wierzy, że temperament emocjonalny jest wrodzony? Jeśli nie to dlaczego?

Jeśli nie wierzy to to raczej  konkretnej pomocy  nie otrzymasz.

Następnie-  jeśli cierpisz pod względem emocjonalnym do tego stopnia, że zakłóca ci to życie w domu czy pracy, i masz równie niepokojące objawy fizyczne, musisz być przygotowany na możliwość zastosowania terapii lekowej, która złagodziłaby  twój lęk, depresje lub rozpamiętywanie w stopniu umożliwiającym Ci skorzystanie z porady.

Choć uważam, że zbyt wielu ludzi za długo używa leki, to jednak w niektórych przypadkach są one niezbędne, by doprowadzić człowieka do stanu, w którym będzie mógł odnieść korzyść z terapii polegającej na rozmowie.

Byłoby  rzeczą idealną, gdybyś spotkał profesjonalistę, który jest dobry w psychoterapii i jednocześnie jest dobrze obeznany ze sztuką farmakologiczną, czyli umiejącego znalezć właściwy dla Ciebie lek.

Można poprosić lekarza o doradzenie, choć nie zawsze jest to najpewniejszy sposób, gdyż zwykle lekarz podaje nazwisko swojego przyjaciela, który odwzajemnia  mu się tym samym. Ale od tego można zacząć.

Jeżeli w ten sposób nie zdobędziesz odpowiednich informacji, możesz zadzwonić na wydział psychologiczny najbliższego uniwersytetu lub na wydział psychiatrii Akademii Medycznej. Nie zaglądaj do internetu, gdyż fakt reklamowania się nie świadczy o kompetencjach.

Nie martw się zanadto, jeśli nie od razu znajdziesz ” właściwego ” terapeutę, gdyż nie wiadomo, czy ktoś jest dla Ciebie właściwy, czy nie, dopóki nie spotkasz się z nim przynajmniej dwa razy. Znalezienie dobrego specjalisty może zająć Ci trochę czasu.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: