Wykorzystaj propolis w czasie zarazy

Produkty pszczele w skoncentrowanej formie, jako suplementy diety mogą być pomocne, ale takiemu postępowaniu powinna towarzyszyć zmiana diety, nawyków żywieniowych i odpowiednia jakość zdrowotna tego, co spożywamy – podkreśliła prof. Borawska.

Jej zespół przeprowadził również badania, w których sprawdzano wpływ intraktu (preparat ze świeżych roślin otrzymywany drogą maceracji etanolem) z dziurawca zwyczajnego w połączeniu z propolisem na przeżywalność komórek glejaka wielopostaciowego linii U87MG.

Wyniki badań sugerują, że intrakt z dziurawca zwyczajnego oraz ekstrakt z propolisu ma hamujący wpływ na komórki glejaka wielopostaciowego poprzez działanie cytotoksyczne, hamowanie biosyntezy DNA oraz hamowanie wydzielania enzymów z grupy metaloproteinaz, tj. metaloproteinazy 2 i 9 – wyjaśniła prof. Borawska. Co ważne, zastosowanie ich łącznie wzmaga efekt działania przeciwnowotworowego.

Obecnie specjalistka wraz ze współpracownikami prowadzi też inne badania nad zdrowotnymi, w tym przeciwnowotworowymi, właściwościami naturalnych produktów pszczelich.

Propolis w handlu występuje w postaci naturalnej tak jak był pobrany z ula lub w postaci preparatów.Propolis w naturalnej postaci przeznaczany do sporządzania nalewki alkoholowej bywa zwykle pakowany w torebki foliowe po 25 gramów / na o, 25 litra alkoholu etylowego /.

Do opakowania powinna być dołączona etykietka z nazwiskiem i adresem pszczelarza oraz wagą i datą.

Naturalny propolis można kupować tylko w pewnych źródłach.

Nie należy zaopatrywać się na targowiskach, u pośredników.

Propolis może być przeterminowany.

Po  dwóch latach traci swą biologiczną  aktywność. Nie należy więc kupować na zapas.

Propolis może  mieć różne zabarwienia, od koloru żółtego do prawie czarnego. Zależy to z jakich roślin pszczoły go pobierały.

Konsystencja surowca propolisowego zależna jest od temperatury,

W temperaturze powyżej 20 stopni C zwykle ma tendencję do zbijania się w kule.

Zanieczyszczony może być kruszynami wosku, skrzydełkami pszczół, źdźbłami słomy itp.

Jeśli w masie przebija kolor jasnożółty, widoczne jest, ze zawiera duże ilości wosku.

Często pojawiają się w handlu różnego rodzaju komponenty, propolis z pyłkiem, propolis z mleczkiem, propolis z miodem itp. Jest to sprawa kontrowersyjna.

Zwolennicy uzasadniają  celowość ich sporządzania zjawiskiem synergizmu przy stosowaniu tych preparatów.

Przeciwnicy stoją na stanowisku, że propolis to antybiotyk, zażywany tylko w razie potrzeby i nie powinien być łączony z odżywkami.

KURACJA PROPOLISEM

Propolis- jak każdy antybiotyk- niszczy w przewodzie pokarmowym florę bakteryjną, która wytwarza witaminę K  niezbędną organizmowi .

Toteż zażywanie propolisu powinno być rozważne.

Kuracja propolisowa powinna być krótkotrwała, kilkudniowa przy przeziębieniach, biegunkach itp. lub długotrwała przy chorobach chronicznych.

Zażywać propolis wówczas nie dłużej niż 4  do 6 tygodni, przerwać na 3-4 tygodnie, po czym ponownie powtórzyć kurację.

Przy schorzeniach dróg oddechowych można stosować 10-15 kropli nalewki propolisowej na łyżeczkę miodu lub cukru i trzymać to w ustach stosując rodzaj inhalacji/

Należy pamiętać, że propolis działa aktywniej w środowisku kwaśnym.

Toteż zaleca się przed zażywaniem propolisu wypić zsiadłe mleko lub sok owocowy zawierający witaminę C jak np.: z czarnej porzeczki, pigwy, kiszonej kapusty lub sok z cytryny.

Przy wrzodach przewodu pokarmowego zalecam przed zażyciem propolisu wypić napar z siemienia lnianego.

Napar ten ochrania błonę śluzową przed działaniem alkoholu.

Przy odleżynach opatrunki moczyć w roztworze wodnym nalewki propolisowej. Niektórzy stosują maść propolisową.

W medycynie ludowej zawsze przestrzegano, aby opatrunki na rany były sporządzane z płótna lnianego, oczywiście wygotowanego i wyprasowanego bardzo gorącym żelazkiem.

Takie postępowanie uzasadnia się tym, że powierzchnia płótna lnianego jest gładka w przeciwieństwie do opatrunków z płótna  bawełnianego, które posiadają ” włoski ” powodujące drażnienie rany.

Przy schorzeniach ropnych nie gojących się ran, gdy bakterie są uodpornione na leki farmaceutyczne, propolis może być bardzo pomocny: przyspiesza ziarninowanie i naskórkowanie.

Przy paradontozie płukać dziąsła roztworem nalewki propolisowej= 15 kropli na  1/4 szklanki wody.

Propolisu, podobnie jak pierzgi nie można rodzinom pszczelim odbierać bez ograniczenia.

Zaleca się pszczelarzom by nie odbierano go więcej niż 100 gramów w sezonie od jednej rodziny,

Przekonano się bowiem, że na skutek nadmiernego ogałacania ula z propolisu rodziny pszczele szybko zapadają na różne choroby.

Jest to bowiem ich środek obronny przed inwazją bakterii.

Możliwości pszczół przy pozyskiwaniu i przetwarzaniu surowca propolisowego są ograniczone ze względu na dużą pracochłonność.

Jeśli np. pszczoła zbierająca nektar , w ciągu dnia może wykonać nawet do 60 lotów, to po surowiec propolisowy tylko 3 do 4.

Pobieranie surowca z drzew, następnie przetwarzanie na propolis trwa ponad 3 godziny, przy czym zajętych przy tej czynności bywa po kilka pszczół.

Ponadto zbiór surowca propolisowego odbywa się  w tym samym okresie, w którym nasilony jest zbiór nektaru, pyłku, a czasem i wody.

Toteż propolisem jako naturalnym antybiotykiem zawsze trzeba oszczędnie gospodarzyć.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

3 comments

  1. Natura jest tak cudowna! Nowoscia jest dla mnie robienie opatrunkow z materialow lnianych, dziekuje 🙂 . 20 lat temu nalewka propolisowa wyleczylam sie z wrzodow z zoladka bez zadnych dodatkowych lekow i dzialan. Pewnie miod i propolis z dzisiaj nie jest juz tak „czysty” jak kiedys i to smuci mnie bardzo. Zwlaszcza jak sie slyszy o tym ze pszczoly dzis sa w ogromnym zagrozeniu. p.s Przepraszam czytajacych za brak polskich znakow

    Polubienie

  2. Mój mąż ma wielka atencję do propolisu. Na wszystko pomoże i zaraz do mnie biegnie, kiedy skaleczę się, kiedy stłukę kolano, czy obedrę łokieć..

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: