To nie są folklorystyczne pomysły

Spośród wielu czynników wpływających na nasze zdrowie dieta wydaje się jednym z nielicznych pozostających pod naszą kontrolą.

To my decydujemy ostatecznie co dostanie sie do naszych ust i żołądka.

Nie możemy kontrolować innych czynników – jakości wdychanego powietrza, poziomu odbieranego hałasu, napięcia psychicznego, osób wokół nas – ale niewątpliwie kontrolujemy to,  co jemy.

Byłoby  hańbą , nie skorzystać z takiej okazji wpływania na swe zdrowie!

Coraz więcej ośrodków naukowych wraca do dawnych porad ludowej medycyny i zaleceń dietetycznych.

Nowoczesna medycyna  do niedawna ignorowała działanie codziennych pokarmów, uważając to za folklorystyczne pomysły bez jakiejkolwiek wartości praktycznej.

Daleko niektórym lekarzom do  tzw. mądrości ludowej, oni tylko wierzą w chemię, zapisując mnóstwo tabletek, które czasami poważnie szkodzą. Kieruj się własnym rozumem, intuicją, obserwuj swój organizm jak reaguje na leki chemiczne.

Dawni lekarze i uzdrowiciele, stosujący preparaty naturalne do leczenia chorób, kierowali się swoim doświadczeniem i przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzą. Nie wiedzieli nic o zarazkach, gdyż nie mogli ich zobaczyć, ani o hormonach, ani o cholesterolu, ani o czynnikach krzepnięcia. Umieli jednak kojarzyć skutek z przyczyną i obserwowali bacznie lecznicze właściwości pokarmów i ziół.

Dr J.Elliott  farmakolog  jednego z amerykańskich uniwersytetów podaje np:, że seler jako środek przeciwko nadciśnieniu stosowany był  w medycynie ludowej w Azji już dwieście lat temu przed naszą erą.

Zaczął badać, jaki składnik selera mógłby obniżać ciśnienie krwi, wyodrębnił ten składnik i podawał go przez dwa tygodnie szczurom z normalnymi wartościami ciśnienia w ilości odpowiadającym  czterem łodygom dziennie.Uzyskał obniżenie ciśnienia o 15%. Poziom cholesterolu również się obniżył o ok. 14 %

Składnikiem aktywnym jest w selerze 3-n butyl-ftalid, który nadaje warzywu jego aromat.

Dr Elliott uważa, że działanie selera może być jedyne w swoim rodzaju, gdyż aktywne, obniżające ciśnienie krwi substancje znajdują się w tak dużym stężeniu, właśnie w selerach, nie ma zaś  ich w innych warzywach.

Dr Elliott przypuszcza, ze działanie tej substancji odbywa się poprzez jej wpływ na obniżenie  poziomu tzw. hormonów stresowych, powodujących skurcze naczyń krwionośnych. Sugeruje ,że selery mogłyby być najbardziej skuteczne u osób, u których nadciśnienie wynika z  przewlekłego stresu, a taki stan występuje  co najmniej u połowy ludzi.

Uwaga: Chociaż selery w porównaniu z innymi warzywami zawierają więcej sodu, to jednak ilość ta / 2 łodygi -70 mg sodu / nie ma praktycznego znaczenia i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

4 comments

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: