JAK DZIAŁA WITAMINA D

SŁONECZKOWitaj,

Organizm osób w wieku 22-30 lat wytwarza więcej witaminy D niż ludzi w wieku 62-80 lat, wystawionych na podobną dawkę promieniowania słonecznego.

Wchlanianie wapnia w ustroju wymaga ” przyspieszaczy „. Jednym z nich jest witamina D, czyli ” kalcyferol „, substancja rozpuszczalna w tłuszczach. Witamina D występuje w żywności, powstaje też w organizmie pod wpływem emitowanego przez słońce promieniowania ultrafioletowego.

Witamina D działa podobnie  jak hormony , przyczynia się bowiem do aktywacji wapnia i fosforu, dwóch najważniejszych składników budulcowych kości, odgrywających  tez duża rolę w procesach regeneracji układu mięśniowego i nerwowego.

Niedobory wapnia i fosforu wiążą się  bezpośrednio z utratą masy kostnej.

Niedobór witaminy D prowadzi do osłabienia układu mięśniowego oraz zaburzeń równowagi, a tym samym  zwiększa prawdopodobieństwo upadków / upadki są przyczyną ponad 95 % złamań  kości biodrowej /.

Organizm pozyskuje  witaminę D  z dwóch zródeł ze skóry i spożywanych pokarmów.

Promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza syntezę witaminy D w skórze.

Jak wykazały badania, większości kobiet wystarczy kilka razy w tygodniu 15-20 minut spaceru, żeby ich ustrój wytworzył potrzebną dla układu kostnego ilość witaminy D .

Witamina D JEST SUBSTANCJĄ ROZPUSZCZALNĄ W TŁUSZCZACH, DLATEGO ORGANIZM MOŻE JĄ GROMADZIĆ NA ZAPAS.

Oznacza to , że sporadyczne  kapiele słoneczne w lecie pozwolą ustrojowi  przygotować wystarczające rezerwy na zimę.

Z niektórych badań wynika, że używanie kremów z filtrem powyżej 8 SPF ogranicza zdolność ustroju do wytwarzania witaminy D o ponad 90 %.

Niedobory witaminy D występują często u ludzi starszych, ponieważ z upływem lat skóra traci zdolność syntetyzowania tej witaminy pod wpływem promieni słonecznych.

Inne czynniki, które mogą  przyczynić się  do niedoboru witaminy D:

*Ograniczony dostęp do promieniowania ultrafioletowego w związku z pracą w pomieszczeniach zamkniętych, używaniem kremów z filtrem, zamieszkiwaniem w miastach zasnutych smogiem.

* Podeszły wiek.

Układ pokarmowy stopniowo traci zdolność wchłaniania witaminy D,  skóra zaś mniej wydajnie przetwarza tę substancję w hormon stymulujący absorpcję wapnia w jelitach.

* Stosowanie niektórych  leków, m.in. przeciwpadaczkowych.

*Schorzenia związane z upośledzeniem procesu wchłaniania tłuszczów / na przykład choroba Leśniewskiego.

Choroby nerek i wątroby.

Zalecana dawka dzienna witaminy D  wynosi 400 j.m.

Zdaniem części specjalistów osoby po 50 roku życia powinny zażywać przez cały rok 400 j. m. witaminy D, żeby zapobiec niedoborom tej istotnej substancji budulcowej kości.

Należy pamiętać , że przedawkowanie  witaminy D  może być niebezpieczne w skutkach-prowadzi do wymiotów, kamicy nerkowej i osłabienia układu mięśniowego.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

2 comments

  1. Ja biorę wit, d w tabletkach, bo nie mogę się opalać, czy dłużej przebywać na słonku. Biorę sprawdzony preparat d-vitum forte. Poleciła mi go aptekarka.

    Polubienie

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: