Organizm osób w wieku 22-30 lat wytwarza więcej witaminy D niż ludzi w wieku 62-80 lat, wystawionych na podobną dawkę promieniowania słonecznego.
Wchlanianie wapnia w ustroju wymaga ” przyspieszaczy „. Jednym z nich jest witamina D, czyli ” kalcyferol „, substancja rozpuszczalna w tłuszczach. Witamina D występuje w żywności, powstaje też w organizmie pod wpływem emitowanego przez słońce promieniowania ultrafioletowego.
Witamina D działa podobnie jak hormony , przyczynia się bowiem do aktywacji wapnia i fosforu, dwóch najważniejszych składników budulcowych kości, odgrywających tez duża rolę w procesach regeneracji układu mięśniowego i nerwowego.
Niedobory wapnia i fosforu wiążą się bezpośrednio z utratą masy kostnej.
Niedobór witaminy D prowadzi do osłabienia układu mięśniowego oraz zaburzeń równowagi, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo upadków / upadki są przyczyną ponad 95 % złamań kości biodrowej /.
Organizm pozyskuje witaminę D z dwóch zródeł ze skóry i spożywanych pokarmów.
Promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza syntezę witaminy D w skórze.
Jak wykazały badania, większości kobiet wystarczy kilka razy w tygodniu 15-20 minut spaceru, żeby ich ustrój wytworzył potrzebną dla układu kostnego ilość witaminy D .
Witamina D JEST SUBSTANCJĄ ROZPUSZCZALNĄ W TŁUSZCZACH, DLATEGO ORGANIZM MOŻE JĄ GROMADZIĆ NA ZAPAS.
Oznacza to , że sporadyczne kapiele słoneczne w lecie pozwolą ustrojowi przygotować wystarczające rezerwy na zimę.
Z niektórych badań wynika, że używanie kremów z filtrem powyżej 8 SPF ogranicza zdolność ustroju do wytwarzania witaminy D o ponad 90 %.
Niedobory witaminy D występują często u ludzi starszych, ponieważ z upływem lat skóra traci zdolność syntetyzowania tej witaminy pod wpływem promieni słonecznych.
Inne czynniki, które mogą przyczynić się do niedoboru witaminy D:
*Ograniczony dostęp do promieniowania ultrafioletowego w związku z pracą w pomieszczeniach zamkniętych, używaniem kremów z filtrem, zamieszkiwaniem w miastach zasnutych smogiem.
* Podeszły wiek.
Układ pokarmowy stopniowo traci zdolność wchłaniania witaminy D, skóra zaś mniej wydajnie przetwarza tę substancję w hormon stymulujący absorpcję wapnia w jelitach.
* Stosowanie niektórych leków, m.in. przeciwpadaczkowych.
*Schorzenia związane z upośledzeniem procesu wchłaniania tłuszczów / na przykład choroba Leśniewskiego.
Choroby nerek i wątroby.
Zalecana dawka dzienna witaminy D wynosi 400 j.m.
Zdaniem części specjalistów osoby po 50 roku życia powinny zażywać przez cały rok 400 j. m. witaminy D, żeby zapobiec niedoborom tej istotnej substancji budulcowej kości.
Należy pamiętać , że przedawkowanie witaminy D może być niebezpieczne w skutkach-prowadzi do wymiotów, kamicy nerkowej i osłabienia układu mięśniowego.
Ja biorę wit, d w tabletkach, bo nie mogę się opalać, czy dłużej przebywać na słonku. Biorę sprawdzony preparat d-vitum forte. Poleciła mi go aptekarka.
PolubieniePolubienie
Już dawkuję sobie kropelki vigantolu
PolubieniePolubienie