Roślinny doktor – lipa

KWIATLIPYWitaj,

Nadszedł czas zbioru  kwiatów lipy. Lipy kwitną od czerwca do lipca. Słowianie i Germanie czcili stare lipy, uważając  że chronią  one przed złymi mocami i piorunami.

Lipa występuje dziko w lasach i jest rozpowszechniona w parkach i przy drogach. Surowcem zielarskim jest kwiatostan lipy. Zbiera się  całe kwiatostany wraz z podsadką kwiatową. Zbiór rozpoczyna się  w tym czasie, gdy większość kwiatostanów jest rozwinięta. Nie należy  zbierać kwiatów przekwitłych. Zrywa się kwiatostany i  układa je luzno w koszyku.

Zbiór kwiatów może być prowadzony tylko w dni pogodne i po obeschnięciu rosy.

Nie można zrywać kwiatów z drzew rosnących przy ruchliwych szosach, na ulicach miast itp. ze względu na zanieczyszczenie ołowiem.

Kwiatostany lipy dobrze wysychają  w warunkach naturalnych. Rozkłada się  je do suszenia w miejscach zacienionych, przewiewnych , cienka warstwą. Po wysuszeniu powinny mieć barwę żółtobiaławą / podsadki jasnozieloną/. Zebrany surowiec nie może  zawierać kwiatów przekwitłych, owoców oraz podsadek z plamami.

Dawniej lecznictwo ludowe stosowało korę i liście w schorzeniach oczu. Kwiaty  weszły do lecznictwa dopiero w XVII wieku.

Obecnie w medycynie kwiat lipy używany jest przede wszystkim jako środek napotny w chorobach przebiegających z podwyższoną  temperaturą ciała, przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli, zaflegmieniu górnych dróg oddechowych. Ponadto jako lek moczopędny i rozkurczający w schorzeniach nerek i pęcherza.

Zewnętrznie napar z kwiatu lipy stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła , do maseczek oraz kąpieli , zwłaszcza dla dzieci nerwowych , mających trudności z zasypianiem.

Kwiatostan lipy jest składnikiem mieszanek ziołowych : np Degrosan- stosowanej w zaburzeniach przemiany materii i przeciwgorączkowej Pyrosan. W wielu krajach kwiat lipy stosowany jest jako namiastka herbaty. Znajduje  również  zastosowanie  w kosmetyce do produkcji kremów , maseczek oraz do okładów na twarz i ręce.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.