Witaj,
W przeszłości zioła miały najrozmaitsze zastosowanie w gospodarstwie domowym. Z powodzeniem używano ich do aromatyzowania i konserwowania jedzenia, przyrządzano z nich lekarstwa dla ludzi i zwierząt domowych, dodawano do strzechy pokrywającej dach, posypywano podłogi, czyszczono, polerowano i odkażano naczynia i sprzęty, odświeżano stęchłe powietrze.
Ludzie używali tych ziół, ktore wokół nich rosły. I tak bambus w Chinach dodawany jest do potraw, używa sie go w medycynie, robi z niego tkaniny, papier i przybory do pisania, a także instrumenty muzyczne. Natomiast kory brzozowej Indianie z Ameryki Północnej używali do wyrobu canoe, koszyków, śniegowców, leków, herbaty, do konserwowania jedzenia a także do balsamowania zwłok.
Użycie ziół dzisiaj.
Zapach świeżych ziół od dawna uprzyjemnia niektóre żmudne i ciężkie prace w domu, na przykład dodanie pachnącej wody lawendowej do prania czy słodko pachnącego majeranku do czyszczenia mebli.
Zapach świeżych ziół dobrze wpływa na nasze samopoczucie, co potwierdzają współczesne badania.
ZASTOSOWANIE ZIÓŁ.
* Zioła tępiące szkodniki.
Ziół można z powodzeniem używać do tępienia insektów i myszy. Maja tę przewagę nad środkami chemicznymi, że nie stanowią zagrożenia dla ludzi, kiedy je sypiemy czy układamy w w spiżarni.
Mrówki. Skutecznie odstraszą je gałązki mięty polej, ruty zwyczajnej i wrotycza pospolitego umieszczone w szafie czy w innym miejscu.
Muchy. Najlepsze efekty osiąga się ,używając bzu czarnego, lawendy , mięty, bylicy pospolitej, mięty pieprzowej, mięty polej, ruty zwyczajnej, i bylicy boże drzewko. Można z tych ziół układać bukiety, splatać wieńce czy tez robić mieszanki zapachowe i umieszczać tam, gdzie pojawiają się muchy. Kawałki korzenia omanu wielkiego warto dla pozbycia się much powiesić przy oknie lub przy drzwiach.
Pchły. Gryzący dym po spaleniu liści pospolitego płesznika, bylicy pospolitej lub piołunu w kominku na żarzących się węglach zniszczy pchły.
Ziołowe lodówki. Jabłka i gruszki, warzywa korzeniowe i biały ser dobrze jest przechowywać owinięte w liście pokrzywy, które chronią je przed szkodnikami. Konserwowane w ten sposób jarzyny i owoce zachowują świeżość przez 2-3 miesiące.
Zioła do sypania. Dawniej na wsiach bardzo często posypywano ziołami podłogi w pomieszczeniach dla przepędzenia pcheł, wszy, ciem i moli a także innych insektów. Zioła chroniły, będąc swojego rodzaju izolatorem, przed zimnem zimą i upałem latem, neutralizując też nieprzyjemne zapachy.
Dzisiaj znając te właściwości ziół można wkładać je pod obicia mebli, dywany lub pod boazerie.
Najbardziej nadają się do tego: melisa lekarska, bazylia, rumianek, złocień, stokrotki, czosnkowe ziele, chmiel , majeranek, tawuła, mięta zielona, mięta polej, sosna , róża, rozmaryn, szałwia, bylica boże drzewko, tatarak, wrotycz pospolity, tuja, tymianek, bratek, cząber.
Wołek zbożowy. Skutecznie przed nim chronią ułożone przy listwach podłogi lub w szafach listki laurowe, nasiona ryżu lub ususzony groch z fasolą.
Dla wykurzenia os spala się suche liście Eupatorium cannabinume/ – Sadziec konopiasty.
Wszystkich pozdrawiam, Marysia