Jak prawidłowo suszyć nasiona, owoce, korzenie i kłącza oraz korę?

kora wierzby

Witaj,

Ścięte owocostany roślin jednorocznych i kulinarnych / jak fenkuł czy koper / powieś do wysuszenia nad  pudełkiem lub płachtą papieru albo owiń dokładnie gazą czy papierową torebką, by zebrać spadające nasiona.

Duże koszyczki słonecznika susz w całości i wyłuskuj luzne nasiona.

Nasiona schną szybko w suchym , przewiewnym i ciepłym miejscu- zwykle do dwóch tygodni.

Przechowuj je w szczelnych słojach opatrzonych etykietką. Nasiona do siewu trzymaj w ciemnym i chłodnym, lecz zabezpieczonym przed mrozem miejscu.Owoce zwłaszcza soczyste, schną znacznie dłużej i mogą być suszone w suszarce.

Soczyste owoce wymagają częstego odwracania podczas suszenia.

Suszenie korzeni i kłączy

Korzenie i kłącza powinny być czyste, z usuniętymi wszystkimi zewnętrznymi włóknistymi częściami.

Przetnij grubsze korzenie i kłącza podłużnie, potem na mniejsze kawałki.

Wymagają  one wyższej temperatury schnięcia, nawet do 50-60 stopni. Można je suszyć w piecu przewracając regularnie, aż staną się kruche i i łatwo łamiące.

Korzenie prawoślazu i lukrecji przed suszeniem obierz ze skórki.

Przechowuj w nieprzezroczystych szczelnych pojemnikach. Korzenie pietruszki i arcydzięgla wchłaniają wilgoć z powietrza. Zwilgotniałe korzenie wyrzuć.

Suszenie kory.

Kora może wymagać mycia w celu usunięcia owadów i mchu. Susz płasko rozłożoną w suchym , ciepłym miejscu. Przechowuj w szczelnych słojach.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: