Sposób na przygotowanie trawnika ziołowego

ziolowa ścieżka

Witaj,

Francis Bacon w ” Rozprawie o ogrodach ” tak pisał:

” Te , których woń najrozkoszniej perfumuje powietrze, nie poprzez zbliżanie się do nich, jak pozostałe, lecz deptanie i miażdżenie, są trzy: jest to krwiściąg, dzika macierzanka i wodna mięta. Tak więc masz posadzić całe ich grupy, by doświadczać przyjemności, gdy depczesz je spacerując”Pachnący trawnik może być obsadzony różnymi wieloletnimi ziołami. Najlepiej jest zacząć od niewielkiego kawałka, gdyż wszystkie trawniki ziołowe wymagają częstego pielenia. Zacznij od ” pachnącego materaca” przy wejściu do ogrodu lub ” dywanika przed miejscem do siedzenia.

Machając nogami będziesz potrącał rośliny i uwalniał ziołowe aromaty.

Zakładanie trawnika ziołowego

Wypiel starannie teren przeznaczony na trawnik, usuwając chwasty i dokładnie zagrab.

W miejscach lekko zacienionych lub chłodnych dodaj bogatego kompostu dla utrzymania wilgoci i posadz miętę polej / co 20 cm /.

Jeśli miejsce  jest słoneczne, dodaj ziemi kompostowej z piaskiem i posadz pachnący jabłkiem rumian szlachetny w odstępach co 10 cm. Wysiane na przygotowaną glebę nasiona przykryj cienką warstwą ziemi i zraszaj, by ziemia była wilgotna / lecz  nie mokra / Gdy siewki mają już po dwie pary liści, przerwij, pozostawiając rośliny w odstępach około 7 cm.

Nie chodz po trawniku, zanim dostatecznie się nie zagęści.

Usuwaj koszyczki, gdy tylko się pojawią, by pobudzić wzrost liści.

Niektóre zostawiaj, gdyż w tym też tkwi urok rumiankowego trawnika. Nie zakładaj trawnika na obrzeżu ogrodu, ani nie łącz z trawiastą obwódką, gdyż chwasty szybko zarosną trawnik, wyrwanie ich zaś może uszkodzić płytko zakorzenione kępy rumianu. Idealne ograniczenie stanowią kamienie, cegły czy płyty.

Można też posadzić płożące macierzanki, w odstępach 30- centymetrowych, lub je wysiać jak rumian.

Dobierz macierzanki według barwy liści / złotej, pstrej, szarej, jasno i ciemnozielonej czy zapachu / tymianku, cytryny, sosny, kminku / lub barwy kwiatów.

Latem kwiaty stworzą kalejdoskop barw i zapachów. Usuwaj przekwitłe kwiatostany dopiero wiosną, gdyż są pewną osłoną dla roślin w czasie zimy.

Mieta znosi suche warunki i mozna spróbować jej uprawy samej lub w połączeniu z trawą. Wiele mięt będzie rosło wśród trawy, jeśli  nie jest nisko strzyzona.

Mozna ja wsadzać na mało uczęszczane ścieżki.

Trawniki ziołowe nie nadają się na  uczęszczane ścieżki.

Tam gdzie przejście jest niezbędne, warto umięścić płyty, kamienie czy zrobić drewniane stopnie.

Rośliny w środku trawnika są zwykle mniej zadbane, gdy te na obwodzie pięknie rosną.

Można wtedy  przesadzić te ukorzenione fragmenty z gęstego obwodu do środka.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

7 comments

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: