Niezwykły doktor- Kasztanowiec Zwyczajny

KWIAT KASZTANOWCAWitaj,

Kasztanowiec zwyczajny pochodzi  z  Półwyspu Bałkańskiego, u nas  sadzony od XVI w. ze względu  na walory dekoracyjne. Rośnie w parkach, ogrodach przy drogach.

Surowcem zielarskim są kwiaty, kora, nasiona i niedojrzałe owoce kasztanowca. Ścina się  całe kwiatostany za pomocą sekatorów. Z kwiatostanów obrywa się  kwiaty bez szypułek  i rozkłada do suszenia.

Kwiatów  opadających, przekwitłych nie należy  zbierać. Kwiaty można suszyć w warunkach naturalnych, w miejscach zacienionych, o dobrym przewiewie.

W dni pochmurne, zimne, suszy się  je w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 35 stopni.

Korę zbiera się  z gałęzi  młodych, o gładkiej powierzchni. Należy ja tak zdejmować z gałązek/ po uprzednim nacięciu ostrym nożem /, aby składała się z odcinków o długości od 5 do 30 cm i aby nie przylegały do niej części drewna.

Surowiec nie może zawierać kory grubszej niż  5 mm i kory z plamami.

Korę można suszyć w warunkach naturalnych, na słońcu, lub w suszarni ogrzewanej w temperaturze około 30 stopni. Po wysuszeniu powinna zachować barwę jasnobrązową lub brązowoszarą,wewnątrz żółtobrunatną.

Niedojrzałe owoce zbiera się w lipcu, dojrzałe nasiona kasztany / we wrześniu, kiedy łatwo wypadają z owoców/.

Nasiona zawierają saponinę, escynę, flawonoidy, związki kumarynowe, garbniki. W kwiatach występuje escyna, flawonoidy, kumaryny,  cukry , kwasy organiczne, garbniki,  w korze – eskulina, flawonoidy i garbniki.

Pierwsza pisemna  wzmianka o kasztanowcu znajduje się  w ” Zielniku  Matthiolego ” z roku 1565. W lecznictwie ludowym stosowany był co najmniej od  pięciuset lat : kwiaty w leczeniu reumatyzmu i ischiasu oraz w chorobie  wątroby, a owoce w żylakach odbytu.

Do leczenia oficjalnego  wprowadził owoce kasztanowca / kasztany /  Artaulkt de  Vevey w roku 1896. W badaniach farmakologicznych jak i klinicznych stwierdzono, że wyciąg z nasion kasztanowca hamuje  powstanie wysięków i obrzęków oraz zmniejsza  kruchość i łamliwość naczyń krwionośnych.

Wynikiem działania składników zawartych w surowcu, a zwłaszcza escyny, jest uszczelnianie naczyń krwionośnych.

Wskazaniem do stosowania  preparatów z kasztanowca są : hemoroidy, żylaki, zapalenie żył, zastoje żylne, zakrzepy, obrzmiewanie kończyn, zaburzenia w ukrwieniu tkanek / uczucie zimna, bolesność, mrowienie, pieczenie, wysiłkowe bóle nóg,, bóle stawów, krzyża, nocne bóle ramion,  kurcze mięśni łydek.

Ze względu na skuteczność działania, jak i brak  toksyczności kasztanowiec należy  do  najcenniejszych leków stosowanych w schorzeniach naczyń  krwionośnych.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

3 comments

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: