„Biada wam doktorowie, faryzeusze, obłudnicy, gdyż dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, a opuściliście ważniejsze treści ” / Mat.23: 23 /- ten biblijny cytat wskazuje, jak bardzo ceniono to zioło, skoro używano go jako formy zapłaty.
Starożytni Egipcjanie wymieniali koper jako łagodzące ból lekarstwo. Grecy zaś stosowali go do zatrzymania czkawki. Zioło to chroni przed urokiem i czarami Zaparzone w winie wzmaga namiętność. Daje siły temu, kto go nosi przy sobie.
Dawniej panny idąc do ślubu wkładały go do pantofli lub do bukietu ślubnego, to zapewniało odpowiednią pozycję w nowym domu oraz miłość męża.
W medycynie stosuje się nasiona kopru w diecie bezsolnej z uwagi na bogactwo zawartych w nich soli mineralnych.
Woda koperkowa pomaga w przypadkach niestrawności, przy wzdęciach, czkawce, skurczach żołądka, bezsenności i kolce.
Przepis: zaparzyć 15 g zmiażdżonych nasion w 1 szklance wrzącej wody, następnie odcedzić. Dorosłym podaje się 1 łyżkę stołową, a dzieciom łyżeczkę do herbaty. Koper zalecany jest dla karmiących matek.
W kosmetyce : Nasiona- napar ze zmiażdżonych nasion wzmacnia paznokcie.
Żuj nasiona dla odświeżenia oddechu.
Nasiona- zastosowanie w kuchni; dodaje się do zup, dań rybnych, marynat, kapusty, a także do szarlotek i innych ciast, masła koprowego oraz chleba. Można dodać pod koniec obfitego posiłku, ulatwiają bowiem trawienie.
W rosyjskim lecznictwie ludowym używa się przymoczków z kopru przy ropnych zapaleniach skóry. maść z kopru na smalcu była jednym z ludowych środków przeciw wszawicy.