Przywrotnik pospolity / Alchemilla vulgaris / pochodzi od arabskiego słowa al-kimija- kamień filozoficzny, alchemia, co wskazuje na właściwości uzdrawiające tego zioła.
W zwijających się liściach zbiera się rosa, która bywała natchnieniem dla poetów, ale i alchemików. Często używano jej do sporządzenia tajemnych mikstur. To zioło o silnym działaniu nazywane jest także ” płaszczem Matki Boskiej” czy ” najlepszym przyjacielem kobiet „. Wpływa na regularność menstruacji, łagodzi menopauzę i stany zapalne narządów rodnych.
Częste popijanie herbaty z przywrotnika może zapobiec niektórym schorzeniom ginekologicznym.
W medycynie / tylko zielona część / przyrządza się herbatkę zalecaną podczas ciąży i przez 10 dni po porodzie- pomaga w obkurczaniu macicy.
Stosowana jest także przy zaburzeniach w miesiączkowaniu. Po czterdziestce należy pić napar przez 10 dni w miesiącu- łagodzi przebieg menopauzy. Napar jest używany także do płukania ust po ekstrakcji zęba oraz przeciw biegunkom.
Z liści przygotowuje się wywar stosowany do kompresów na rany, działający przeciwzapalnie.
Przy zbiorze należy wybierać duże liście, najlepiej podczas kwitnienia.Suszyć kwiaty i liście, dodawać do bukietów.
W kosmetyce : Napar z suchych liści działa na skórę ściągająco, parówkę z nich stosuje się przy trądziku. Okład z zimnego naparu łagodzi stany zapalne oczu, używany jest do toników przy rozszerzonych porach i trądziku.
W kremach do zmiękczania suchej, chropowatej skóry. Sok z liści wybiela piegi.
W gospodarstwie domowym: wywar z gotowanych liści przywrotnika barwi wełnę na zielono.
Nie znałam, a warto zastosować. Zastosuję, dzięki Marysiu.
PolubieniePolubienie