Jemioła pospolita
– (Viscum album L) to zimotrwały krzew, występujący przede wszystkim na drzewach liściastych. Spotkać ją można na topolach i brzozach, a z drzew iglastych na sosnach. Jemioła jest półpasożytem. Jej lepkie jagody przenoszą z drzewa na drzewo ptaki. Jagody przyklejają się do gałęzi i kiełkują. Roślina za pomocą ssawki wrasta w koronę drzewa aż do jego naczyń i czerpie z nich wodę i sole mineralne. Jemioła jest widoczna zimą na bezlistnych drzewach, ma pokrój kulisty.
Surowcem zielarskim jest ziele jemioły / Herba visci/. Zbiera sie je od grudnia do marca. Najwygodniej jest zbierać z drzew ściętych.
Zbiór z drzew rosnących wymaga użycia drabin i długich tyczek lub bosaków. Strąca się je , gdyż pędy w tym okresie łatwo się łamią.
Przed suszeniem należy z surowca usunąć grube łodygi oraz owoce.
Ziele jemioły dość trudno wysycha i dlatego powinno być suszone w podwyższonej temperaturze, ale nie może ona przekraczać 25 stopni C. Wysuszone ziele powinno mieć barwę zieloną lu żółtozieloną.
Ziele jemioły zawiera m.in. aminy alifatyczne: cholinę, i acetylocholinę, alkaloid wiskotoksynę, glikoproteiny i kwasy organiczne.
Jemioła od najdawniejszych czasów uważana była za dar niebios, roślinę wyróżnioną przez bóstwa.
Oddawano jej boską cześć, wznoszono do niej modły i skladano jej dary.
W Europie wierzono, że ścięte przez kapłanów złotym sierpem pędy leczyły wszelkie schorzenia, zapewniały powodzenie i szczęście, zapobiegały pożarom, odpędzały złe duchy od siedzib ludzkich.
Starożytni Rzymianie dawali swym zmarłym gałązkę jemioły, która miała im zapewnić dobre przyjęcie w zaświatach.
W Afryce wojownicy przed bitwą zaczepiali na tarczach pędy jemioły zebrane przez czarowników przy dzwiękach tam- tamów w noc poprzedzającą potyczkę: miały one skutecznie chronić przed ranami. Inne ludy wierzyły, że jemioła zawieszona pod dachem chroni dom od pioruna i zapobiega wszelkim uszkodzeniom w gospodarstwie.
W III w p.n.e. dokładny jej opis morfologiczny i występowanie przedstawił Teofrast, uczeń słynnego Arystotelesa. W Europie przez długi okres uważano ją za najskuteczniejszy lek przeciw epilepsji, a Japończycy przyrządzali z niej lek przeciw niepłodności.
We współczesnych badaniach stwierdzono, że ziele jemioły wywiera działanie regulujące na układ krążenia, zarówno na ośrodek naczyniowo- ruchowy, jak i mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, zwiększa częstotliwość skurczów serca i rozszerza naczynia, powodując długotrwałe obniżenie ciśnienia.
Z tego względu obecnie ziele jemioły i przetwory z niego znalazły zastosowanie w leczeniu nadciśnienia , miażdżycy i towarzyszących jej objawów, jak zawroty głowy, nudności, zaburzenia czynności serca na tle nadciśnienia itp.
W lecznictwie stosowane są odwary i maceraty z suchego ziela jemioły i nalewka ze świeżego ziela/ Intractum visci /. Wchodzi ona również w skład mieszanki przeciwmiażdżycowej Sklerosan i kropli nasercowych Neocardina oraz preparatu Cravisol zalecanego w w chorobie nadciśnieniowej na tle nerwicowym, niewydolności wieńcowo- krążeniowej, zaburzeniach rytmu serca, objawach dusznicowych, miażdżycy układu krążenia, zwyrodnieniu mięśnia sercowego i zaburzeniach krążenia mózgowego.
Proszę na własną rękę nie stosować odwarów lub maceratów z jemioły, gdyż wykazuje ona bardzo silne działanie , musi być podawana w odpowiednich dawkach. Preparaty, które tutaj wymieniłam są łatwo dostępne w zielarniach i aptekach, lepiej skorzystać z gotowych preparatów, ale przedtem zapytać farmaceutkę , czy nie będą kolidowały z waszymi lekami. To bardzo ważne!
Serdecznie pozdrawiam,
Marysia
JEDZENIE = ŻYCIE! *****
PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
Tzw. dla współczesnego człowieka powinna akceptować wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone reguły. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.
WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.
A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB / OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2, WAŻNA JEST WIEDZA:
Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH WĘGLOWODANÓW, WYSOKICH WĘGLOWODANÓW; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu decydować o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny jednoznacznie, też nam to potwierdzi.
PolubieniePolubienie