Pyłek kwiatowy to zarodek przyszłego życia rośliny. Jest to cudowny dar przyrody nie tylko dla pszczół, ale także dla człowieka, dający mu pełnie sił fizycznych i psychicznych. Jest to odżywka w postaci naturalnej, która może zapobiec skutkom głodu utajonego w organizmie człowieka.Zespołowe działanie różnorodnych składników pyłku powoduje jego zadziwiającą moc w łagodzeniu wielu schorzeń i dolegliwości, takich jak anemia, wysokie ciśnienie krwi, brak apetytu, niedomogi starszego wieku, osłabienia wzroku, wypadanie włosów, schorzenia gruczołu krokowego.
Na Międzynarodowym Kongresie Pszczelarskim w Bukareszcie zalecano propagowanie profilaktycznego zażywania pyłku przez mężczyzn od lat 40.
We Francji, Szwajcarii i Szwecji prowadzone sĄ badania nad leczniczym działaniem pyłku na to schorzenie.
W naszej medycynie ludowej leczenie pyłkiem schorzeń gruczołu krokowego jest stosowane od dawna.
Szczególnie wysoko jest ceniony w tym przypadku pyłek z wrzosu.
O tym jak ogromny potencjał witalny zawiera pyłek świadczy fakt z życia pszczół. Nieraz gdy zabraknie w ulu młodych pszczół karmicielek czerwiu mleczkiem, rodzina pszczół znajduje się w tragicznej sytuacji. Grozi to jej zagładą.
Wówczas sytuację ratują stare pszczoły, które zaczynają intensywnie spożywać pyłek, pod jego wpływem wracają do fizjologicznej młodości i zaczynają wytwarzać mleczko, którym karmią czerw.
Czas trwania kuracji pyłkowej
Kuracje pyłkową najczęściej zaleca się przeprowadzać dwa razy w roku, jesienią , aby” dożywić ” organizm w niezbędne składniki, uodpornić na nadchodzące jesienny katary, przeziębienia , grypy,oraz drugi raz na wiosnę , gdy kończą się w organizmie nagromadzone jesienią zapasy.
Kuracja tra 2-3 miesiące.
Sa zwolennicy zażywania pyłku przez cały rok bez przerwy.
Wybór metody kuracji, to sprawa indywidualnych potrzeb każdego organizmu.
Na skutek stosowania kuracji pyłkowej samopoczucie poprawia się , odczuwa sie wówczas przypływ sił fizycznych i psychicznych, lepszą koncentrację uwagi.
Często mijają bezsenne noce, stany lękowe, stresy i nerwice.
Aby kuracja była skuteczna musi być stosowana regularnie.
Zdarzają się przypadki, ze w organizmach niedożywionych, wycieńczonych poprawę odczuwa się dopiero po drugiej, a nawet po trzeciej kuracji.