Pamiętaj! Tego nie wolno robić!

Witaj,

Zaciskanie podczas kichania nozdrzy i ust może nie być dobrym pomysłem – ostrzegają autorzy publikacji z BMJ Case Reports. Opisali oni przypadek 34-latka, który doprowadził w ten sposób do pęknięcia tylnej ściany gardła.

Spontaniczne pęknięcie tylnej ściany gardła zdarza się rzadko. Czasem bywa ono skutkiem wymiotów lub ciężkiego kaszlu. Nic więc dziwnego, że początkowo objawy 34-latka zaskoczyły lekarzy z oddziału ratunkowego.

Młody mężczyzna powiedział lekarzom, że wrażenie pękania w szyi, po którym natychmiast rozwinęła się opuchlizna, pojawiło się po stłumieniu potężnego kichnięcia (34-latek jednocześnie zacisnął nos i usta). Przełykanie sprawiało mu ból i prawie stracił głos.

Podczas badania specjaliści wykryli zgrzyty (krepitacje). Były one słyszalne od szyi po klatkę piersiową. To oznacza, że bąbelki powietrza wniknęły w głąb tkanek. Przypuszczenie to potwierdzono za pomocą tomografii komputerowej.

Mężczyznę przyjęto do szpitala. Do czasu ustąpienia opuchlizny podawano mu dożylnie antybiotyki i karmiono przez sondę. Po tygodniu wypisano go do domu.

Specjaliści przestrzegają, że hamowanie w ten sposób kichnięcia może prowadzić do licznych komplikacji, w tym do odmy śródpiersia, a także do pęknięcia błony bębenkowej czy tętniaka mózgu.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: