Zapalmy zielone światło dla leków pszczelich

Witaj,stareule

Wprawdzie  najpopularniejszym produktem pszczelim jest miód, jednak cenniejszym od niego jest pyłek kwiatowy.

Toteż  zrozumiale jest, że przy omawianiu należy mu dać pierwszeństwo.Pyłek kwiatowy są to męskie komórki rozrodcze kwiatów.

Ziarna pyłkowe są mikroskopowej wielkości. Każde ziarnko otoczone jest bardzo twarda otoczką , w której jest kilka otworków zamkniętych błonką półprzepuszczalną / membramą / .Wewnątrz ziarna znajduje się półpłynna plazma, która stanowi całe bogactwo pyłku.

Staje się ono dostępne dopiero wtedy, gdy do wnętrza ziarna dostanie się woda. Wnętrze pęcznieje, błony pękają i wówczas treść wnętrza może  być wykorzystana.

Jak pszczoły konserwują pyłek?

Zdumiewające jest to, że ta czynność : konserwowanie pyłku przypomina nasze kiszenie kapusty na zimę .

Pszczoły przyniesione do ula obnóże zrzucają do komórki plastra , zaś pszczoły ulowe najpierw rozdrabniają  je , następnie dodają ok. 25 % miodu i swoje enzymy, mieszają dokładnie, po czym ubijają  w komórkach główkami, niczym my tłuczkiem kapustę.

Potem komórkę zalewają do pełna miodem i zasklepiają woskiem. Pod zasklepem odbywa się kiszenie pyłku. Działają tam bakterie kwasu mlekowego/ podobnie jak przy kiszeniu kapusty /. Proces ten tra około 7 dni, po czym bakterie giną.

Tak spreparowany pyłek nazywa się pierzgą.

Published
Categorized as Miody

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: