Domowe suszenie ziół

Witaj,

Unia Europejska rozpoczyna „walkę ” z  ziołami i  lekami ziołowymi. Już wprowadziła pewne  zakazy  dotyczące leków ziołowych. Czy rumianek będzie mógł rosnąć w przydomowych ogródkach? Czy dziurawiec będzie można zbierać daleko od miasta?

Jak w warunkach domowych suszyć zioła?

Jest to wygodny sposób zrobienia  zapasu ziół na cały rok.

Można je przetrzymać aż do 18 miesięcy, jeśli są przechowywane w ciemnych i przewiewnych pomieszczeniach.

Ważne jest , aby suszenie rozpocząć  jak najszybciej  po  zbiorze.

Liście lub  kwiaty oddzielone od głównej części rośliny zaczynają się rozkładać i tracą swój zapach  i właściwości lecznicze.

Suszone zioła tracą z czasem właściwości lecznicze, więc silniejsze działanie mają zioła świeże.

Liście , kwiaty i nasiona powinno się suszyć w ciepłym, suchym i dobrze przewietrzonym miejscu- na przykład w kredensie, w którym jest  dobry  dostęp powietrza – przy temperaturze 21-33 C.  Dziurawiec w Polsce  najczęściej   ścina się 1/3 łodygi z kwiatami i suszy związane lub  rozłożone  np. na prześcieradle . Można zbierać tylko same kwiaty i suszyć. Jak kto woli.

Natomiast korzenie wymagają  temperatury 50- 60 stopni. Kiedy suszy się korzenie, sprawdz czy są czyste. Następnie duże korzenie potnij na mniejsze części i umieść je na tacy , pamiętając o regularnym przewracaniu.

Jak suszymy?

Należy przygotować małe wiązki ziół, takich jak szałwia, oregano, tymianek, rozmaryn, melisa   zawiesić łodygami w górę. Kiedy liście wyschną i staną się łamliwe, ale nie będą się kruszyły na proszek, trzeba zdjąć je z łodyg i przechować.

Lawendę  najlepiej jest suszyć na łodydze z papierową torbą umieszczoną na końcu wiązki, tak  żeby wpadały do niej  opadąjące kwiaty.

Większe liście , takie jak bazylii i łopianu, powinno się umieszczać na muślinie/ lub gazie/ przypiętym do ramy, aby miały odpowiednią cyrkulację powietrza. W ten sam sposób można suszyć także kwiaty, ale zazwyczaj  suszą się one dłużej niż liście.

Koper włoski lub koper ogrodowy suszy się w podobny sposób jak lawendę. Rośliny zawiesza się kwiatostanami w dół, z papierową torbą na końcu, aby wpadały do niej dojrzałe nasiona. Zamiast papierowej torby można podłożyć pod wiązki kopru dużą tacę.

Nie używaj torebek z folii.

Uwaga: gdy  już zacznie się stosować wysuszone zioła, należy pamiętać, że w przypadkach , gdy przepis zaleca użycie łyżki świeżych ziół , trzeba zastosować  tylko łyżeczkę suszu , ponieważ jest bardziej stężony.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

2 comments

  1. Dążą do powszechnej eutanazji całkiem „naturalnymi metodami”.
    Modyfikują genetycznie rośliny, które po „przeróbkach” nie mają żadnych wartości leczniczych (np. jabłka bez pestek!)…
    Pszczoły giną od pestycydów.
    My zginiemy od zatrutej żywności i nie będziemy mogli nigdzie znaleźć naturalnego leku, bo „władcy świata” to zniszczą…
    Szczerze powiem, że mam nadzieję, że Bóg na to nie pozwoli.

    Jakie to smutne Marysiu… 😦

    Polubienie

    1. Na pewno Bóg nie pozwoli nas calkiem zniszczyć.Ale siła „Złego” jest ogromna i należy obawiać się wielkich przemian w świecie.
      .Gdyby to wszystko zalezało tylko od ludzi / w końcu istot myślących/, nie wydarzyło by sie na przestrzeni dziejów tyle nieszcżęść
      . Ręką Złego „człowiek czlowiekowi zgotował ten los”
      Pozdrawiam serdecznie Marysia

      Polubienie

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: