Napój dla rycerzy i obowiązkowa danina z tej rośliny dla cara.

Witaj.

Mówiąc dziurawiec, przeważnie myślimy -wątroba, bo też na wątrobę jest on lekiem wprost niezastąpionym.Dziurawiec  jest rośliną wykorzystywaną w celach leczniczych  od niepamiętnych czasów. Znali go i  stosowali  starożytni Egipcjanie, w okresie średniowiecza  przygotowywano z niego napoje dla rycerzy.

W Rosji był obowiązkową daniną dla cara.

Dziurawiec  zawiera flawonoidy działające rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych

Znoszą bóle i kolki, ułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy. Z tego powodu dziurawiec może być polecany w chorobach wątroby przebiegających ze zmniejszoną produkcją żółci i w stanach skurczowych dróg żółciowych.

Może być wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym- od przełyku po jelito grube- a także zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.

Silne są także właściwości bakteriobójcze zawartych w zielu dziurawca  związków czynnych, niszczy on bakterie Gram-dodatnie  takie jak paciorkowce i gronkowce.

Zawarta w dziurawcu hiperycyna zwiększa zdolność  pochłaniania przez człowieka  i zwierzęta promieni ultrafioletowych, przez co prowadzi do zwiększonego wydzielania związków hormonalnych.

Może też być wykorzystywany przy stanach wyniszczenia organizmu, lub totalnego zagrożenia, np. w chorobie nowotworowej. Należy pamiętać, że hiperycyna jest substancją rozpuszczalną w alkoholu i nierozpuszczalną w wodzie, nie będą jej  więc zawierały wodne wyciągi z dziurawca.

Dziurawiec powinno się stosować w stomatologii do leczenia przewlekłych i podostrych zapaleń dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, w laryngologii przy ostrym zapaleniu krtani i strun głosowych przy leczeniu oparzeń, opornie gojących się ran i wrzodów.

Ziele dziurawca wchodzi w skład wielu mieszanek  ziołowych, kropli żołądkowych,  leków regulujących pracę układu nerwowego  oraz preparatów antybakteryjnych.

Ze względu na zawartość substancji uczulającej na światło -hiperycyny, osoby  przyjmujące napary lub preparaty zawierające dziurawiec powinni unikać opalania się.

Pozdrawiam, Maria

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: