Napój dla rycerzy i obowiązkowa danina z tej rośliny dla cara.

Witaj.

Mówiąc dziurawiec, przeważnie myślimy -wątroba, bo też na wątrobę jest on lekiem wprost niezastąpionym.Dziurawiec  jest rośliną wykorzystywaną w celach leczniczych  od niepamiętnych czasów. Znali go i  stosowali  starożytni Egipcjanie, w okresie średniowiecza  przygotowywano z niego napoje dla rycerzy.

W Rosji był obowiązkową daniną dla cara.

Dziurawiec  zawiera flawonoidy działające rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych

Znoszą bóle i kolki, ułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy. Z tego powodu dziurawiec może być polecany w chorobach wątroby przebiegających ze zmniejszoną produkcją żółci i w stanach skurczowych dróg żółciowych.

Może być wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym- od przełyku po jelito grube- a także zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.

Silne są także właściwości bakteriobójcze zawartych w zielu dziurawca  związków czynnych, niszczy on bakterie Gram-dodatnie  takie jak paciorkowce i gronkowce.

Zawarta w dziurawcu hiperycyna zwiększa zdolność  pochłaniania przez człowieka  i zwierzęta promieni ultrafioletowych, przez co prowadzi do zwiększonego wydzielania związków hormonalnych.

Może też być wykorzystywany przy stanach wyniszczenia organizmu, lub totalnego zagrożenia, np. w chorobie nowotworowej. Należy pamiętać, że hiperycyna jest substancją rozpuszczalną w alkoholu i nierozpuszczalną w wodzie, nie będą jej  więc zawierały wodne wyciągi z dziurawca.

Dziurawiec powinno się stosować w stomatologii do leczenia przewlekłych i podostrych zapaleń dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, w laryngologii przy ostrym zapaleniu krtani i strun głosowych przy leczeniu oparzeń, opornie gojących się ran i wrzodów.

Ziele dziurawca wchodzi w skład wielu mieszanek  ziołowych, kropli żołądkowych,  leków regulujących pracę układu nerwowego  oraz preparatów antybakteryjnych.

Ze względu na zawartość substancji uczulającej na światło -hiperycyny, osoby  przyjmujące napary lub preparaty zawierające dziurawiec powinni unikać opalania się.

Pozdrawiam, Maria

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.