Czy zamrażanie owoców i warzyw jest zdrowe?

Witaj,`mrozone warzywa

Podczas zamrażania  produktów  woda   w nich zawarta  zmienia się w  lód. Wybielanie, suszenie, przechowywanie , a następnie  rozmrażanie jarzyn  i owoców sprawia , ze tracą one  20- 25 % substancji odżywczych. Nie byłoby tak zle  w końcu  75-80 %  tych substancji pozostaje  gdyby  nie jeszcze jeden aspekt zamrażania   o którym rzadko się pamięta , co dzieje się z komórkami roślin , kiedy woda w nich zamarza.

Możemy  przypuszczać, że podobnie, jak to się dzieje z butelką  pełną wody  zostawioną na mrozie , komórki pękają . Dlatego mrożone warzywa są po rozmrożeniu  miękkie i papkowate.

Ponieważ na opakowaniach zaleca się  gotować je bez rozmrażania , rzadko widzimy je  w tym stanie . Gdybyśmy zobaczyli  jak wyglądają naprawdę , mielibyśmy  wątpliwości , czy w ogóle są jadalne.

Wynika z tego jasno, że głęboko zamrożone  owoce i warzywa ulegają  degeneracji już na poziomie komórkowym.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

3 comments

  1. A ja od lat słyszę, że najlepszym sposobem , by ” zatrzymać czas” , czyli świeżość, jest właśnie zamrażanie! W zimie trudno o niektóre warzywa( np.kalarepkę) i zawsze wiosną robię mrożonki…
    Prawdą jest to, ze zawsze wrzucam na wrzątek( lub patelnię- np.grzyby)

    Polubienie

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: