Dezaktywuj nadmiar estrogenu przez spożycie tego warzywa.

Witaj,brukselka

Brukselka, wyglądem przypominająca miniaturową kapustę, zawiera związki azotu zwane indolami.

Uważa się je za czynniki, które zmniejszają  ryzyko zapadalności na niektóre formy raka .Główki brukselki są bogate w witaminę C  i beta-karoten, przetwarzany w organizmie na witaminę A. Wartość energetyczna 100- gramowej porcji  wynosi 58 kcal.

Jedyną wadą brukselki jest to , że może powodować wzdęcia.

Brukselka może zapobiegać rozwojowi raka piersi, zwłaszcza tych jego form, które związane są z wysokim poziomem hormonu- estrogenu.

Indole znajdujące się w brukselce pobudzają wątrobę do dezaktywacji estrogenu.

Doświadczenia przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że dzięki przyspieszeniu przemiany estrogenu oraz wydalania jej produktów z ustroju, zmniejsza się możliwość jego rakotwórczego działania.

Uważa się , że kobiety u których przemiana estrogenu następuje gwałtownie, rzadziej zapadają na raka piersi lub raka macicy.

Jest też prawdopodobne, choć nie zostało to jeszcze udowodnione, że indole znajdujące się w warzywach mogą u kobiet już chorujących na raka zahamować przerzuty nowotworowe  na inne organy.

Należy wziąć pod uwagę , że gotowanie brukselki może doprowadzić do wyługowania indoli do wody, w której gotuje się warzywo, oraz zmniejszenia skuteczności działania wielu witamin.

Najlepsza jest więc brukselka tylko lekko ugotowana.

Warzywa kapustowate podobnie jak produkty wysokobiałkowe zawierają zarówno błonnik oraz indole, mogą więc być pomocne w profilaktyce raka okrężnicy i żołądka, dlatego też  zaleca się  spożywanie ich w dużych ilościach nie tylko zapobiegawczo, lecz  również  w trakcie leczenia nowotworów tych narządów.

Należy pamiętać, że  brukselka jest dobrym zródłem kwasu foliowego.

Niski poziom kwasu foliowego we krwi w organizmie predysponuje do  zachorowań  na raka płuc.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: