Brukselka, wyglądem przypominająca miniaturową kapustę, zawiera związki azotu zwane indolami.
Uważa się je za czynniki, które zmniejszają ryzyko zapadalności na niektóre formy raka .Główki brukselki są bogate w witaminę C i beta-karoten, przetwarzany w organizmie na witaminę A. Wartość energetyczna 100- gramowej porcji wynosi 58 kcal.
Jedyną wadą brukselki jest to , że może powodować wzdęcia.
Brukselka może zapobiegać rozwojowi raka piersi, zwłaszcza tych jego form, które związane są z wysokim poziomem hormonu- estrogenu.
Indole znajdujące się w brukselce pobudzają wątrobę do dezaktywacji estrogenu.
Doświadczenia przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że dzięki przyspieszeniu przemiany estrogenu oraz wydalania jej produktów z ustroju, zmniejsza się możliwość jego rakotwórczego działania.
Uważa się , że kobiety u których przemiana estrogenu następuje gwałtownie, rzadziej zapadają na raka piersi lub raka macicy.
Jest też prawdopodobne, choć nie zostało to jeszcze udowodnione, że indole znajdujące się w warzywach mogą u kobiet już chorujących na raka zahamować przerzuty nowotworowe na inne organy.
Należy wziąć pod uwagę , że gotowanie brukselki może doprowadzić do wyługowania indoli do wody, w której gotuje się warzywo, oraz zmniejszenia skuteczności działania wielu witamin.
Najlepsza jest więc brukselka tylko lekko ugotowana.
Warzywa kapustowate podobnie jak produkty wysokobiałkowe zawierają zarówno błonnik oraz indole, mogą więc być pomocne w profilaktyce raka okrężnicy i żołądka, dlatego też zaleca się spożywanie ich w dużych ilościach nie tylko zapobiegawczo, lecz również w trakcie leczenia nowotworów tych narządów.
Należy pamiętać, że brukselka jest dobrym zródłem kwasu foliowego.
Niski poziom kwasu foliowego we krwi w organizmie predysponuje do zachorowań na raka płuc.
A mozna kupic indol w bardziej skoncemtrowanej formie?
Tadeusz.
PolubieniePolubienie