Olejek majerankowy otrzymuje się z majeranku ogrodowego uprawianego głównie w Europie / także w Polsce / oraz w północnej Afryce i Ameryce.Majeranek jest powszechnie znanym zielem przyprawowym, głównie do potraw mięsnych / polskie flaki, biała kiełbasa /.
Poza znakomitym aromatem jedną z cech majeranku jest łagodzenie skutków przejedzenia trudnostrawnymi potrawami.
Ponadto jest to doskonały środek uspokajający i przeciwbólowy. Obniża ciśnienie krwi, łagodzi bóle wszelkiego rodzaju- głowy, mięśni, menstruacyjne, pourazowe, reumatyczne, stłuczenia, nerwobóle, migreny, ociężałość umysłową, irytacje, bezsenność.
A o to przykład: Shirley Price, znana angielska aromaterapeutka, w jednej ze swoich licznych książek opisuje przypadek jakim zajmowała się jedna z jej uczennic w Hiszpanii.
Panna P po poważnym wypadku samochodowym miała silne bóle karku i kręgosłupa, które praktycznie uniemożliwiały jej spokojny sen.
Ponadto w wyniku szoku wystąpiły nieregularności menstruacji i obstrukcje.
Po pierwszych masażach i kąpielach z dodatkiem mieszanki olejków melisowego, majerankowego, lawendowego, jałowcowego pacjentce wrócił zdrowy sen, a po kilku tygodniach skończyły się zaparcia i wrócił normalny cykl.
Pacjentka nadal stosowała olejki, które poprawiały jej ogólne samopoczucie.
W mieszankach olejek majerankowy stosuje się do masażu, kąpieli, inhalacji.
Jak stosować olejki piszę w poście – dekalog aromaterapii.
Przeciwwskazania: Olejku majerankowego nie stosować w pierwszych miesiącach ciąży.