10 zaskakujących faktów o warzywach i owocach

Warzywa i owoce stanowią nieodłączną część naszego życia – są one nie tylko źródłem niezbędnych składników odżywczych i witamin, ale również podstawą rolnictwa, a co za tym idzie ważną gałęzią gospodarki 10 zaskakujących faktów

Brukselki są powszechnie uznawane za najbardziej znienawidzone warzywo na całym świecie. Ta niewielka roślina przypominająca z wyglądu miniaturową kapustę jest niewątpliwie bogatym źródłem składników odżywczych oraz błonnika, ale jej gorzki smak sprawia, że nie przepadają za nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Okazuje się jednak, że można się go łatwo pozbyć wkładając brukselkę po ugotowaniu do zimnej wody, aby natomiast poprawić smak tego warzywa można zastosować ocet winny lub cytrynę.

Szpinak podobnie jak brukselki nie należy do ulubionych warzyw (przede wszystkim dzieci), jednak i tu możemy mówić o bogactwie składników odżywczych, a przede wszystkim bardzo dużej zawartości żelaza. Nic więc dziwnego, że szpinak uchodzi za jedno z najzdrowszych liściastych warzyw, ale trzeba tu pamiętać, że gotowanie pozbawia go mnóstwa wartości. Jeśli zatem chcecie mieć bicepsy niczym Popeye, to lepiej jeść go na surowo 🙂

Nie ma żadnego bezsprzecznego dowodu, który wyjaśniałby oryginalne pochodzenie fioletowych marchewek, jednak uważa się, że wywodzą się one z Afganistanu, skąd następnie rozpowszechniły się na Bliskim Wschodzie i trafiły do Europy. Wszyscy znamy „standardowe” pomarańczowe marchewki, jednak okazuje się, że to fioletowa odmiana (zwana też czarną) jest jedną z najstarszych i dopiero w XV wieku Holendrzy uzyskali z niej znaną dziś powszechniej pomarańczową formę.

Arbuzy wywodzą się z Ameryki Południowej, skąd pomiędzy X a XIII wiekiem trafiły do Chin oraz Europy. Dziś to bardzo rozpowszechniony owoc, który bez problemu kupimy na całym świecie, nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieją inne niż tylko okrągłe odmiany tej rośliny i od wielu lat uprawia się także arbuzy w kształcie sześcianów czy piramid, które zdecydowanie łatwiej przechowywać w lodówkach (nie będą się toczyć). Jeśli zależy Ci też na wyjątkowym smaku, to za najlepsze arbuzy uchodzą Densuke, które wyróżniają się czarną skórką, niezwykle słodkim smakiem i uprawiane są jedynie na japońskiej wyspie Hokkaido. Trzeba jednak przygotować się na wysoką cenę, ponieważ średnia cena takiego arbuza to ponad 1000 zł, a rekordziści sprzedawani są po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pomidory Kanibali to podobnie jak zwykłe pomidory warzywo należące do rodziny psiankowatych, wywodzi się ono z Taiti oraz Fiji, a jego nietypowa nazwa wprost tłumaczy, jakie było jego przeznaczenie. Pomidory te miały być bowiem używane przez kanibali do produkcji sosu, który idealnie dopełniał smak ludzkiego mięsa – dziś na szczęście używane są jak standardowe pomidory.

Jak się okazuje, z małą pomocą zestawu małego fizyka, czyli domowej mikrofali, możemy samodzielnie zmienić stan skupienia winogron – najpierw w gaz, a następnie w plazmę. Wystarczy przeciąć winogrono na pół, pozostawiając przy tym cienki kawałek łączącej skórki,  następnie umieścić je w kuchence mikrofalowej na jakieś 10 sekund. Już tyle wystarczy, żeby ciecz obecna w owocach zaczęła zamieniać się w gaz, a para zamieniła się w pokaz świetlny, a konkretniej plazmę (efekt można przedłużyć przez nakrycie winogron szklanką).

Ziemniaki potrafią być toksyczne z natury, a wszystko za sprawą wytwarzania przez nie dużych ilości substancji zwanych glikoalkaloidami, z których najbardziej niebezpieczna jest solanina. To właśnie dlatego ziemniaków nie powinniśmy spożywać w postaci surowej (podobnie zresztą jak niedojrzałych pomidorów), chyba że mamy ochotę na szereg poważnych problemów żołądkowych, jak mdłości, wymioty, kolka czy biegunka. Po spożyciu znacznych ilości solaniny może dojść również do depresji ośrodkowego układu nerwowego, śpiączki, drgawek i niewydolności krążenia. Na szczęście gotowanie i inna obróbka termiczna skutecznie likwiduje te problemy, więc ziemniaków w takiej postaci nie musimy się obawiać.

Większość miłośników bananów będzie pewnie zaskoczona faktem, że pewien bardzo konkretny gatunek tego owocu – bardzo popularny i powszechnie dostępny w latach 50. biegłego wieku – po prostu … zniknął z powierzchni ziemi. Mówimy tu o bananach Gros Michel, które padły ofiarą grzyba o nazwie Panama Disease – obecna dziś na rynku odmiana Cavendish jest do nich bardzo zbliżona, a przy okazji odporna na chorobę, która wyniszczyła świetne jakościowo banany Gros Michel.

O warzywach z ujemnym bilansem kalorycznym mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z rośliną o niskiej zawartości kalorii, której przeżuwanie i trawienie wymaga od organizmu zużycia większej ilości energii niż sama dostarcza. Jednym z takich warzyw jest seler naciowy, który jest niezwykle popularny wśród osób odchudzających się i prowadzących zdrowy tryb życia.

Pozdrawiam, Marysia

 

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: