Kochana cebula

Witaj,

Pisarz włoski G.Rodari  uczynił cebulkę Czipollino glównym bohaterem najbardziej popularnej bajki, podkreślając w ten sposób szerokie rozpowszechnienie tej rośliny w całym świecie. Rzeczywiście w każdym domu można znalezć cebulę, którą zjadamy surową i smażoną, zaś jako przyprawa do dań góruje nad innymi roślinami.Używanie cebuli do jedzenia znane jest ludzkości od czasów najstarszych.

Za ojczyznę tej rośliny uważa się Azję Południowo-Zachodnią, gdzie zaczęto ją uprawiać okolo 5 tys. lat temu.

W Europie tak samo jak na innych kontynentach trudno dziś znalezć kraj, w którym ta wspaniała roślina użytkowa nie byłaby stosowana.Początek dały Egipt i Grecja.Egipcjanie wierzyli w ” boskość ” cebuli.

Zakazywano / z powodu łez / jedzenia jej w czasie świąt państwowych. Natomiast budowniczych i niewolnikow karmiono cebulą, bo ” dodaje ochoty do pracy i strzeże przed wszystkimi chorobami „.

Medycyna ludowa przekazała nam wiele leków z cebuli na różne dolegliwości i choroby.Np. syrop na przeziębienia lub chrypki, przygotowany z posiekanej cebuli i przesypany warstwą cukru.

Taki syrop podany dziecku pomoże nie tylko na chrypkę i przeziębienie, ale także  jeśli trzeba, na bakterie, owsiki i glisty w przewodzie pokarmowym. Popularne również w lecznictwie ludowym były okłady z cebuli na trudno gojące się rany, owrzodzenia , ropnie.

Do okladów tych można stosować  zarówno świeżą cebulę, utartą na drobnej tarce / zaczerwienienie skóry / jak i  okłady z cebuli gotowanej lub upieczonej w piecyku.

Cebulę także należy jadać w celach upiększających, znakomicie działa na porost włosów i wzmacnia paznokcie.

Można również płukać włosy sokiem lub wywarem.

Jedna łyżeczka świeżego soku z cebuli podana 20 minut przed posiłkiem może poprawić apetyt, wzmocnić wydzielanie niezbędnych soków trawiennych i będzie czynnie sprzyjała lepszemu przyswajaniu przez organizm substancji  odżywczych.

Roślina ta słusznie jest uważana za dobry środek witaminowy, lekarze  powinni polecać ja dla zapobiegania i leczenia niedoboru witamin w organizmie. Ja gorąco ją polecam.

Bardzo ważną dla lecznictwa właściwością tej rośliny jest to , że w główkach cebuli zawarte są fitonicydy, substancje lotne niszczące drobnoustroje w takich chorobach jak nieżyt dróg oddechowych, angina , katar.

Dlatego też wdychając fitonicydy, powstające po niszczeniu komórek cebuli, odczuwając  ” łzy cebulowe „powinniśmy wiedzieć, ze jest to zabieg leczniczy, za pomocą którego można zwalczać m.in. przeziębienie.

Z powodu zawartości fitonicydów cebula ma znakomite działanie bakteriobójcze, odkaża jamę ustną i przewód pokarmowy, usuwa gazy, działa przeciw zaparciom.

Znane są zalecenia lekarzy odnośnie  stosowania cebuli przy cukrzycy, miażdżycy tętnic, nadciśnieniu.

W celach leczniczych i zapobiegawczych cierpiącym na te schorzenia polecić można spożywanie zupy cebulowej oraz innych dań z gotowanej i pieczonej cebuli.

Bardzo ważną właściwością cebuli jest to, że przetworzona tzn. gotowana i pieczona zachowuje bardzo wiele właściwości leczniczych, co dla osób z delikatnym żołądkiem i chorą wątrobą  zwiększa możliwość  korzystania z tego wspaniałego naturalnego leku.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: