Aloes/ aloe vera/ – to roślina znana od wieków, a wręcz uważana za jedną ze ” świętych ”
Współczesna nauka potwierdza jej dobroczynne działanie, zarówno w zastosowaniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym.
Wiadomo na przykład, że aloes skutecznie łagodzi oparzenia i podrażnienia skóry, zmiękcza ją i wygładza, a także przyspiesza gojenie się ran.
Z powodu tych właściwości aloes wchodzi w skład wielu leków dermatologicznych / między innymi na trądzik/ i kosmetyków, włącznie z szamponami.
Podobnie jak na skórę aloes działa teżna błonę śluzową przewodu pokarmowego, w związku z czym zaleca się go / w formie soku lub żelu do picia / w nieżytach żołądka i jelit, refluksie żołądkowo- przełykowym i chorobie wrzodowej.
Aby wybrać dobrej jakości preparat, poszukujemy na etykietce informacji, że poddano go oczyszczeniu i stabilizacji na zimno.Standardowe dawkowanie żelu to 60 ml trzy razy dziennie.
Babka Płesznik/ Plantago psyllium/
Dzięki obfitości nierozpuszczalnych włókien śluzowych / pęczniejących w kontakcie z wodą ; ta niepozorna roślina zielna należy do najskuteczniejszych naturalnych środków przeczyszczających.
Gorąco polecam, by właśnie od niej- a nie od leków syntetycznych- zaczynać regulację zaburzeń rytmu wypróżnień.
Stosuje się w tym celu ziarna babki i ich łupinki, dostępne w formie gotowych do użycia produktów, czasami w połączeniu z innymi ziołami.
Ponadto psyllium działa kojąco na podrażnioną czy zmienioną zapalnie błonę śluzową jelit, w związku z czym stosuje się je nawet ostrożnie / w chorobie Leśniowskiego- Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, w których jednym z głównych objawów jest biegunka. Połączenie właściwości przeczyszczających i gojących sprawdza się też bardzo dobrze w leczeniu i profilaktyce hemoroidów.
Sposób przyrządzania i podawania psyllium zależy od skali problemu:
* w przewlekłym zaparciu ze współistniejącymi hemoroidami zalać 1 łyżeczkę/ 5 ml / sproszkowanych łupin szklanką wody / 250 ml /, odstawić do maceracji na 8 godzin, a następnie pić dwa razy dziennie przed posiłkami.
* w razie sporadycznych epizodów zaparcia: wymieszać łyżeczkę proszku ze 125 ml wody i odstawić do naciągnięcia tylko na 10 minut
Podczas stosowania psyllium najważniejsze jest wypijanie dużych ilości wody, aby nie doprowadzić do niedrożności jelit. Odnosi się to zresztą do wszystkich preparatów i pokarmów bogatych w błonnik zwłaszcza nierozpuszczalny.
To jedna z najwszechstronniejszych roślin uprawiana na cenny olej i równie cenny naturalne włókno, a do tego jeszcze surowiec leczniczy.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno nasiona lnu / siemię /, jak i tłoczony z nich olej- obfite źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3./
Siemię lniane zawiera dużo substancji śluzowych, kojących podrażnione wnętrze przewodu pokarmowego.
Ma ono wręcz uniwersalne zastosowanie w chorobach układu trawiennego / i ich profilaktyce/ , zwłaszcza tych, którym towarzyszy odczyn zapalny, nadżerki, owrzodzenia, zaparcia.
Pożądanym nawykiem będzie zatem codzienne spożywanie 1 łyżeczki / 5 ml/ / mielonego siemienia, które można połączyć z jogurtem czy płatkami zbożowymi albo po prostu wymieszać ze szklanką wody.
Odnosi się to zresztą to wszystkich preparatów i pokarmów bogatych w błonnik, zwłaszcza nierozpuszczalny.
Pozdrawiam, Marysia
Nice blog
PolubieniePolubienie
Saania cieszę się
PolubieniePolubione przez 1 osoba