OPRACUJ WŁASNY PROGRAM ĆWICZEŃ WZMACNIAJĄCYCH KOŚCI

joggingWitaj,

Nie ma ćwiczeń „uniwersalnych „. Jednym z istotniejszych założeń skutecznego programu ćwiczeń jest dostosowanie treningu do wieku oraz indywidualnych potrzeb.

Dobierz sobie ćwiczenia i inne formy aktywności fizycznej, które najbardziej ci odpowiadają.

Jak wynika z badań nad profilaktyką  osteoporozy, wysokie stężenie substancji mineralnych w kościach młodej osoby nie daje gwarancji, że taki stan da się  utrzymać do końca życia. Żeby ćwiczenia odniosły skutek, trzeba je wykonywać systematycznie .Trening nie naprawi szkód z dnia na dzień.

Uprawiaj ćwiczenia przy muzyce.

Osoby ćwiczące w rytm muzyki trenują chętniej niż pozostałe. Kobiety i mężczyzni korzystający z rowerów treningowych ćwiczą 25% dłużej  przy dzwiekach ulubionych melodii.

Zanim zaczniesz.

Jeśli przekroczyłeś czterdziestkę albo miałeś dłuższą przerwę w ćwiczeniach, skonsultuj się z rehabilitantem. Warto tez porozmawiać ze specjalistą, jeśli jesteś zagrożona chorobami sercowo- naczyniowymi w związku z nałogiem palenia, nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym stężeniem cholesterolu całkowitego, cukrzycą, otyłością lub siedzącym trybem życia.

Jeśli sporadycznie  lub co gorsza regularnie odczuwasz bóle w klatce piersiowej, masz zawroty głowy lub zażywasz lekarstwa na nadciśnienie lekarz powinien na bieżąco kontrolować  twój stan i oceniać postępy ćwiczeń.

Przygotuj się do ćwiczeń

5 minut przed treningiem-Przed przystąpieniem do ćwiczeń pomaszeruj w miejscu, przejdz się lub przebiegnij po schodach, żeby pobudzić krążenie krwi i przygotować organizm do zwiększonego wysiłku.

Ćwiczenia obciążeniowe

Ćwiczenia obciążeniowe zmuszają ciało do przeciwdziałania siłom grawitacji. Oceń swoją kondycję i wybierz z poniższej listy ulubione ćwiczenia wzmacniające kości. Większość zdrowych kobiet może uprawiać dowolną formę umiarkowanej aktywności fizycznej, która pobudzi wzrost masy kostnej w połączeniu z dietą  bogata w wapń oraz inne składniki budulcowe.

Lekka intensywność-  taniec towarzyski / lekki /, Tai chi, Areobik wodny / w wolnym tempie / Joga

Średnia intensywność- areobik / low impact /,  taniec towarzyski / dynamiczny /, jazda na rowerze / rekreacyjna/ . chodzenie po sklepach / w tempie 4 km/ na godzinę, chodzenie po schodach, energiczny marsz, areobik wodny / w umiarkowanym tempie/.

Wysoka intensywność-  areobik / high impact /, koszykówka , taniec dynamiczny, turystyka piesza, jogging, skakanie na skakance, jazda na łyżworolkach, piłka nożna , tenis / singel /

Schłodzenie „

Na zakończenie treningu obciążeniowego  wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Rozciągaj ciało łagodnie- spróbuj się utrzymać w każdej pozycji przez 20 sekund.

Ćwiczenia wytrzymałościowe

Ćwicz 2 lub 3 razy w tygodniu, uprawiając trening wytrzymałościowy albo ćwiczenia oporowe na przemian z treningiem obciążeniowym. Koniecznie uwzględnij dziennie przerwy na odpoczynek między treningami. W treningu wytrzymałościowym należy uwzględnić

* 8-10 ćwiczeń na większe grupy mięśniowe

Jeśli ćwiczysz ze swobodnymi ciężarami lub na maszynach treningowych, zwiększaj obciążenie stopniowo, kiedy bez wysiłku wykonasz 15 powtórzeń w ramach jednej serii ćwiczeń. Na początku warto skorzystać z pomocy trenera lub instruktora.

Joga da zdrowia kości

Powstają grupy kobiet , które z zapałem stosują  klasyczny indyjski system ćwiczeń, ćwicząc w miejscowych szkołach jogi i klubach fitness. Ćwiczenia wykonywane w wolnym tempie oraz sztuka głębokiego oddychania pomagają w skoordynowaniu oddechu, wzmocnienia układu mięśniowego i łagodzenia stresu emocjonalnego.

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

3 comments

  1. Basiu, Słoneczko, ja jestem od dawna leniwa, ale staram się w miarę swoich fizycznych możliwości. Na pewno nie katuję się tym wszystkim, bo byłaby to obsesja dotycząca zdrowia, dzięki temu , że piszę łatwiej mi wprowadzać wiele rzeczy praktycznie. Nie mnie oceniać , czy z dobrym skutkiem, niektóre tak niektóre nie.. Sama wiesz…

   Polubienie

   1. Marysiu pocieszyłaś mnie. Tak pisanie, mówienie, o tym przypominanie może wprowadzić w czyn, vhoc niektore elementy. Rozumiem Ciebie. Pozdrawiam. Miłego dnia

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: