Ryzyko przewyższa korzyści w tej terapii

TARCZYCA

Witaj,

Kobietom, które przeszły histerektomię, przez długie lata przepisywano estrogen. Kobietom w średnim wieku, ginekolodzy zalecali hormonalną terapię zastępczą /HTZ /- czyli przyjmowanie estrogenu w połączeniu z progesteronem.

Lekarze zalecali pacjentkom HTZ jako remedium na dolegliwości okresu przekwitania : uderzenia gorąca, nocne poty i suchośc pochwy. U podstaw zlecenia HTZ leżało tez często przekonanie o jej skuteczności w profilaktyce chorób sercowo- naczyniowych, m.in. zawału i udaru. Zapisywano  ja niemal rutynowo wszystkim kobietom wchodzącym w wiek przekwitania.

Ryzyko przewyższa korzyści

Uczeni z Narodowego Instytutu Chorób Serca,Płuc i Krwi w Stanach Zjednoczonych doprowadzili do przedterminowego zakończenia długoterminowych badań, których celem było oszacowanie ryzyka i korzyści płynących z hormonalnej terapii zastępczej w profilaktyce chorób serca, raka piersi, jelita grubego i odbytu, oraz złamań patologicznych u zdrowych kobiet w wieku postmenopauzalnym.

 Badania wstrzymano po 5 latach, uznawszy, że ryzyko przewyższa ewentualne korzyści z terapii lekowej.

Mimo że ryzyko dotyczy terapii kombinowanej- czyli przyjmowania estrogenu łącznie z progesteronem lub progestinem, nie zaś  samego estrogenu- część specjalistów zwątpiła też w zasadność terapii estrogenowej. W roku 2004 wstrzymano tez program badań z obawy, że terapia może zwiększać ryzyko udaru.

Podawanie estrogenu- pojedynczo lub w połączeniu z progesteronem- podwaja stężenie tego hormonu w ustroju kobiety przechodzącej menopauzę.Nie wykluczone, ze nawet w przypadku stosowania HTZ  stężenie estrogenu i progesteronu nie osiąga poziomu właściwego dla kobiet w wieku przedmenopauzalnym.

W badaniu prewencyjnym Inicjatywy na rzecz Zdrowia Kobiet uczestniczyło ponad 16000 pań w wieku 50-79 lat, podzielonych losowo na dwie grupy, którym podawano placebo lub 0,625 mg estrogenów sprzężonych w połączeniu z 2,5 mg octanu medroksyprogesteronu. Rezultat zaskoczył badaczy. Wyniki sugerowały, że zażywanie estrogenu łącznie z progestinem zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca / o 29% /, udaru / o 41 % /, zakrzepicy żylnej / o 50% / i raka piersi / o 26 % /.

Równie zaskakujące okazały się wyniki prowadzonych w ramach Inicjatywy na rzecz Zdrowia Kobiet badań nad pamięcią. 

Podawanie estrogenu łącznie z progestinem podwaja ryzyko wystapienia demencji / czyli regresu zdolności umysłowych / u kobiet w wieku co najmniej 65 lat.

Dotyczy to wszelkich rodzajów demencji, także choroby Alzheimera. Wcześniej uważano, ze HTZ zapobiega chorobie Alzheimera, w każdym razie opóznia jej rozwój.

Na  korzyść kombinowanej HTZ przemawia ograniczenie ryzyka złaań / o 24 % / – zwłaszcza kości biodrowej / o 34 % /- raka jelita grubego / o 37 % /

RYZYKO STOSOWANIA HORMONALNEJ TERAPII ZASTEPCZEJ /HTZ / W ŚWIETLE WYNIKÓW BADANIA PREWENCYJNEGO INICJATYWY NA RZECZ ZDROWIA KOBIET.

Wzrost ryzyka

1. Choroba wieńcowa – wzrost ryzyka o 29 %

2. Udar- wzrost ryzyka o 41 %

3. Tromboza czyli zakrzepica żył głębokich- wzrost ryzyka o 11 %

4.Choroby sercowo- naczyniowe- wzrost ryzyka o 26 %

Spadek ryzyka

1. Rak jelita grubego i odbytu -spadek ryzyka o 37%

2. Złamania kości biodrowej i trzonów kręgowych na tle osteoporotycznym- spadek o 34 %

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: