Witaj,
Kobietom, które przeszły histerektomię, przez długie lata przepisywano estrogen. Kobietom w średnim wieku, ginekolodzy zalecali hormonalną terapię zastępczą /HTZ /- czyli przyjmowanie estrogenu w połączeniu z progesteronem.
Lekarze zalecali pacjentkom HTZ jako remedium na dolegliwości okresu przekwitania : uderzenia gorąca, nocne poty i suchośc pochwy. U podstaw zlecenia HTZ leżało tez często przekonanie o jej skuteczności w profilaktyce chorób sercowo- naczyniowych, m.in. zawału i udaru. Zapisywano ja niemal rutynowo wszystkim kobietom wchodzącym w wiek przekwitania.
Ryzyko przewyższa korzyści
Uczeni z Narodowego Instytutu Chorób Serca,Płuc i Krwi w Stanach Zjednoczonych doprowadzili do przedterminowego zakończenia długoterminowych badań, których celem było oszacowanie ryzyka i korzyści płynących z hormonalnej terapii zastępczej w profilaktyce chorób serca, raka piersi, jelita grubego i odbytu, oraz złamań patologicznych u zdrowych kobiet w wieku postmenopauzalnym.
Badania wstrzymano po 5 latach, uznawszy, że ryzyko przewyższa ewentualne korzyści z terapii lekowej.
Mimo że ryzyko dotyczy terapii kombinowanej- czyli przyjmowania estrogenu łącznie z progesteronem lub progestinem, nie zaś samego estrogenu- część specjalistów zwątpiła też w zasadność terapii estrogenowej. W roku 2004 wstrzymano tez program badań z obawy, że terapia może zwiększać ryzyko udaru.
Podawanie estrogenu- pojedynczo lub w połączeniu z progesteronem- podwaja stężenie tego hormonu w ustroju kobiety przechodzącej menopauzę.Nie wykluczone, ze nawet w przypadku stosowania HTZ stężenie estrogenu i progesteronu nie osiąga poziomu właściwego dla kobiet w wieku przedmenopauzalnym.
W badaniu prewencyjnym Inicjatywy na rzecz Zdrowia Kobiet uczestniczyło ponad 16000 pań w wieku 50-79 lat, podzielonych losowo na dwie grupy, którym podawano placebo lub 0,625 mg estrogenów sprzężonych w połączeniu z 2,5 mg octanu medroksyprogesteronu. Rezultat zaskoczył badaczy. Wyniki sugerowały, że zażywanie estrogenu łącznie z progestinem zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca / o 29% /, udaru / o 41 % /, zakrzepicy żylnej / o 50% / i raka piersi / o 26 % /.
Równie zaskakujące okazały się wyniki prowadzonych w ramach Inicjatywy na rzecz Zdrowia Kobiet badań nad pamięcią.
Podawanie estrogenu łącznie z progestinem podwaja ryzyko wystapienia demencji / czyli regresu zdolności umysłowych / u kobiet w wieku co najmniej 65 lat.
Dotyczy to wszelkich rodzajów demencji, także choroby Alzheimera. Wcześniej uważano, ze HTZ zapobiega chorobie Alzheimera, w każdym razie opóznia jej rozwój.
Na korzyść kombinowanej HTZ przemawia ograniczenie ryzyka złaań / o 24 % / – zwłaszcza kości biodrowej / o 34 % /- raka jelita grubego / o 37 % /
RYZYKO STOSOWANIA HORMONALNEJ TERAPII ZASTEPCZEJ /HTZ / W ŚWIETLE WYNIKÓW BADANIA PREWENCYJNEGO INICJATYWY NA RZECZ ZDROWIA KOBIET.
Wzrost ryzyka
1. Choroba wieńcowa – wzrost ryzyka o 29 %
2. Udar- wzrost ryzyka o 41 %
3. Tromboza czyli zakrzepica żył głębokich- wzrost ryzyka o 11 %
4.Choroby sercowo- naczyniowe- wzrost ryzyka o 26 %
Spadek ryzyka
1. Rak jelita grubego i odbytu -spadek ryzyka o 37%
2. Złamania kości biodrowej i trzonów kręgowych na tle osteoporotycznym- spadek o 34 %