Co należy wiedzieć o kremach i płynach?

olejek neroliWszystkie kremy opierają się  na kombinacji rozpuszczonych wosków, olejków i wód zapachowych, mających podobną temperaturę w czasie połączenia. Woski roztapia się delikatnie, ciepłe olejki miesza się z woskami, a podgrzane wody wkrapla powoli do mieszaniny wosku z olejkiem i miesza aż do ostudzenia.

Proporcje składników określają gęstość kremu  i łatwo jest nimi manipulować. Aby otrzymać  bardziej gęsty krem, dodajemy więcej wosku, by był bardziej miękki- więcej olejku. Dodanie większej ilości wody czyni krem lżejszym, bardziej puszystym, ale ułatwia rozwarstwianie składników.

Dodatek takich ziół, jak  ślaz błotny i rojnik zawierających  śluzy / kleista substancja uzyskiwana z korzeni, łodyg i liści / uczyni krem gładkim/. Kilka  kropli olejku eterycznego dodaje  się zarówno dla zapachu, jak i korzystnych właściwości. Róża , pelargonia i lawenda są zalecane do wszystkich rodzajów cery.

Napełniać słoiczki kremem, najlepiej małą łyżeczką. Do wyrównania powierzchni używać noża, aby usunąć  pęcherzyki powietrza. Niektóre kremy twardnieją po pewnym czasie, tak więc dopóki nie poznamy dobrze receptur lepiej umieszczać kremy w słoiczkach z szerokim otworem. To co  uda nam się przelać do buteleczki, może się stać  zbyt gęste, aby z niej wylać / wówczas należy delikatnie podgrzać zawartość /

Etykietkę z nazwą i datą  należy nalepić od razu. W skład kremów wchodzą łatwo psujące  się składniki, należy więc kremy trzymać w lodówce i wykorzystywać w ciągu kilku tygodni.

Aby uniknąć skażenia kremu bakteriami, trzeba pamiętać o czystości rąk lub nabierać go małą łopatką.

ALERGIA

Nie ma kosmetyków, które nie mogłyby spowodować reakcji alergicznych, ponieważ reakcje takie może wywołać  każdy ze składników. Jedną z zalet kosmetyków własnego wyrobu jest znajomość ich składu. Można więc stosunkowo łatwo  ustalić winowajcę alergii.

W tym celu trzeba każdy składniki oddzielnie nałożyć na gazę plastra opatrunkowego i tak przygotowane plastry przylepić na wewnętrznej stronie przedramienia. Po 24 godzinach sprawdzić reakcję.

Niektóre olejki eteryczne mogą powodować podrażnienie wrażliwej skóry, zwłaszcza na twarzy.

Olejki , które należy sprawdzić, pochodzą z wawrzynu, bergamoty, geranium , pomarańczy, mięty polnej, mięty pieprzowej, szałwii.

U osób o bardzo wrażliwej skórze reakcje alergiczne mogą powodować następujące składniki : Bluszcz, Gliceryna, Henna, Kwiat Lipy, Lanolina, Liście Fiołka, Lubczyk Ogrodowy, Masło kakaowe, Mięta polej, Olejek migdałowy, Ogórek, Pierwiosnek lekarski, Pierwiosnek zwyczajny, Pokrzywa,  Rzepik / parzydło /.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: