Wszystkie kremy opierają się na kombinacji rozpuszczonych wosków, olejków i wód zapachowych, mających podobną temperaturę w czasie połączenia. Woski roztapia się delikatnie, ciepłe olejki miesza się z woskami, a podgrzane wody wkrapla powoli do mieszaniny wosku z olejkiem i miesza aż do ostudzenia.
Proporcje składników określają gęstość kremu i łatwo jest nimi manipulować. Aby otrzymać bardziej gęsty krem, dodajemy więcej wosku, by był bardziej miękki- więcej olejku. Dodanie większej ilości wody czyni krem lżejszym, bardziej puszystym, ale ułatwia rozwarstwianie składników.
Dodatek takich ziół, jak ślaz błotny i rojnik zawierających śluzy / kleista substancja uzyskiwana z korzeni, łodyg i liści / uczyni krem gładkim/. Kilka kropli olejku eterycznego dodaje się zarówno dla zapachu, jak i korzystnych właściwości. Róża , pelargonia i lawenda są zalecane do wszystkich rodzajów cery.
Napełniać słoiczki kremem, najlepiej małą łyżeczką. Do wyrównania powierzchni używać noża, aby usunąć pęcherzyki powietrza. Niektóre kremy twardnieją po pewnym czasie, tak więc dopóki nie poznamy dobrze receptur lepiej umieszczać kremy w słoiczkach z szerokim otworem. To co uda nam się przelać do buteleczki, może się stać zbyt gęste, aby z niej wylać / wówczas należy delikatnie podgrzać zawartość /
Etykietkę z nazwą i datą należy nalepić od razu. W skład kremów wchodzą łatwo psujące się składniki, należy więc kremy trzymać w lodówce i wykorzystywać w ciągu kilku tygodni.
Aby uniknąć skażenia kremu bakteriami, trzeba pamiętać o czystości rąk lub nabierać go małą łopatką.
ALERGIA
Nie ma kosmetyków, które nie mogłyby spowodować reakcji alergicznych, ponieważ reakcje takie może wywołać każdy ze składników. Jedną z zalet kosmetyków własnego wyrobu jest znajomość ich składu. Można więc stosunkowo łatwo ustalić winowajcę alergii.
W tym celu trzeba każdy składniki oddzielnie nałożyć na gazę plastra opatrunkowego i tak przygotowane plastry przylepić na wewnętrznej stronie przedramienia. Po 24 godzinach sprawdzić reakcję.
Niektóre olejki eteryczne mogą powodować podrażnienie wrażliwej skóry, zwłaszcza na twarzy.
Olejki , które należy sprawdzić, pochodzą z wawrzynu, bergamoty, geranium , pomarańczy, mięty polnej, mięty pieprzowej, szałwii.
U osób o bardzo wrażliwej skórze reakcje alergiczne mogą powodować następujące składniki : Bluszcz, Gliceryna, Henna, Kwiat Lipy, Lanolina, Liście Fiołka, Lubczyk Ogrodowy, Masło kakaowe, Mięta polej, Olejek migdałowy, Ogórek, Pierwiosnek lekarski, Pierwiosnek zwyczajny, Pokrzywa, Rzepik / parzydło /.