Jak karmić się świadomie?

Witaj,

Tajemnicą przyrody jest to , że jedno życie ściśle zależy od poświęcenia innego życia. Tak właśnie jak wszystkie mięsożerne zwierzęta żyją kosztem mięsa innych zwierząt, a czasem kosztem mięsa swego własnego gatunku. To dowodzi, że życie podtrzymuje  swe ciało przez te same składniki, z których jest zbudowane. Ciało człowieka jest zbudowane z żywności, którą zjada, a jego życie  rozwija się stosownie do tego życia, które przyjmuje w pokarmie. Drobne owady żyjące na kwiatach stwarzają w swych ciałach ich piękno. Małe owady żywiące się liśćmi czasami stają się zielone i piękne jak listek, ale te żyjące w ziemi i w nieczystościach mają stosowne do tych miejsc ciała.

To uczy, że ciało człowieka zależy od żywności jaką przyjmuje.

Każda zgnilizna w warzywach, które spożywa i każda choroba w zwierzęciu, którego mięso zjada, wszystko to ma wpływ na jego zdrowie.

Bramini, niegdyś  najwięksi  na świecie ludzie nauki i filozofii zawsze brali to zagadnienie pod uwagę i zawsze znajdowało  się w rasie Braminów umysły inteligentne i wyższe.

W naszym świecie chociaż wciąż dyskutuje się  na temat higienicznego życia , ludzie popełniają  te same błędy. Przykładem niech będzie brak  prawdziwego domowego życia. Wielu ludzi musi spożywać pokarm w miejscach publicznych gdzie  ze specjalnych względów niemożliwe jest podanie go tak jak w domu.

Poza tym istnieją różnice w samej spożywanej przez nas zwierzęcej żywności. Niektóre zwierzęta są czyste, a inne nieczyste i stosownie do tego różni się ich mięso. Ma to wielki wpływ na zdrowie i umysł człowieka.

Co się tyczy kwestii jaki związek ma umysł z żywnością  można odpowiedzieć na to, że tak jak picie alkoholu wywiera skutki na umysł, tak nawet każdy atom żywności jednakowo wywiera pewne szczególne działanie.

Trzy zasady w Ajurwedzie:

Sattva

Sattva wyraża czystość, jasność, cnotę i prawdę. Tę energię można uznać za pozytywny i budujący element w przyrodzie. Najczęściej przejawia się jako pragnienie, aby się rozwijać i osiągać pełnię własnych możliwości. Osoby z dominującymi cechami sattvy chętnie się dzielą i dają, są mądrzy, tolerancyjni, stabilni emocjonalnie, kochający, wyrozumiali i współczujący wobec wszelkiego stworzenia. Osoby te dążą do posiadania zdrowego ciała, zaś ich zachowanie i świadomość jest bardzo czysta. Sattva wyraża się w chęci, aby nasze życie ukształtować doskonale, harmonijnie, pięknie i zdrowo.

Rajas

Kiedy zaczyna dominować rajas, człowiek staje się aktywny ponad miarę, skoncentrowany na sobie i chce osiągać sukcesy. Osoby z dominującym temperamentem rajas zainteresowane są dobrobytem, władzą, prestiżem, pozycją i biznesem. Chcą cieszyć się przyjemnościami tego świata i jeśli trzeba je zdobyć – ciężko na nie pracują. Nagromadzone wewnętrzne napięcie często rozładowuje się w zmiennych nastrojach, braku tolerancji, agresywności, złości, może też doprowadzić do despotyzmu, dumy, zazdrości oraz fizycznego przeforsowania.

Tamas

Osobom zdominowanym cechą tamas najczęściej brakuje poczucia tego, co jest dla nich dobre a co złe, słabo odczuwają też potrzebę, by utrzymać w dobrej kondycji swoje ciało i umysł. Są apatyczni, ospali, leniwi, bezradni i tępi. Nie są w stanie prawidłowo oceniać swojej sytuacji. Zasadniczo mają niewiele szacunku dla innych i nawet są zdolni, aby innych krzywdzić. Często uciekają w nadmierny sen, odżywiają się małowartościowymi lub bezwartościowymi produktami, i niejednokrotnie prowadzą destruktywny styl życia. Prawie wszystkie ich czynności życiowe skupiają się na zaspokajaniu jedynie własnych potrzeb.

: Sattwa, to pożywienie niosące opanowanie i spokój,

Rajas daje zachętę do pracy i działania,

Tammas powoduje sen, lenistwo  i zamęt w umyśle.

Dlatego uzdrowiciel musi być świadomy wszystkich rodzajów żywności i ich skutków, tak żeby umiał przepisać  je pacjentowi i wiedział czy to żywność jest przyczyną choroby, a w wielu przypadkach tak właśnie bywa, oraz żeby trzymał się w takiej kondycji, aby był zdolny uzdrawiać z powodzeniem.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: