Tak jak dbamy o swoją twarz powinniśmy dbać także o swoje stopy. Systematycznie stosujmy kosmetyki do stóp:: w postaci kremów, w składzie których możemy znalezć lawendę, olejek macadamia, mocznik, olej jojoba, wosk pszczeli, glicerynę, ekstrakty z ziół, m.in. arniki górskiej, szałwii i rozmarynu. Najlepiej stosować te kosmetyki na noc. Przed nałożeniem dokładnie myjemy stopy w ciepłej wodzie, jeśli mamy więcej czasu, możemy je wymoczyć. Po dokładnym osuszeniu nakładamy kosmetyk, a żeby dobrze się wchłonął i przypadkowo nie starł, zakładamy skarpetki i w nich śpimy.Ponadto codziennie trzeba ścierać z pięt zrogowaciały naskórek. Nie używajmy do tego pumeksu, bo łatwo staje się siedliskiem grzybów. Znacznie lepsze efekty uzyskuje się specjalną tarką do pięt. Często są dwustronne : jedna powierzchnia ściera, druga wygładza pięty.
Wskutek nadmiernego przesuszenia pięty zaczynają pękać. Skóra na nich jest dwukrotnie grubsza niż gdzie indziej, naskórek narasta tam szybciej, niż jest w stanie się naturalnie złuszczyć, dlatego trzeba go wspomóc naturalną pielęgnacją. Bez niej rogowacieje, a potem pęka. Wtedy należy stosować preparaty do pękających pięt zawierające substancje przyspieszające gojenie: witaminę A i E, lanolinę, alantoinę Dobrym starym sposobem na pozbycie się pęknięć jest moczenie nóg w wodzie po ugotowanych kartoflach.
Także wygładzisz stopy i zmniejszysz potliwość, jeśli będziesz systematycznie stosować specjalną kąpiel. Kwadrans mocz stopy w litrze wody z sokiem z jednej cytryny, 2 łyżkami oliwy, 4 łyżkami pełnotłustego mleka i łyżeczką cynamonu. Inny sposób to wlanie do wody, w której moczymy stopy, kilku kropel olejku lawendowego- zabija bakterie i hamuje potliwość. Podobne dobroczynne działanie wykazuje herbata.
Potliwość stóp dokucza szczególnie latem. By zmniejszyć wydzielanie potu, warto wymyć stopy w chłodnej wodzie, ponieważ ciepła pobudza gruczoły potowe do intensywniejszej pracy. Po umyciu dokładnie wysuszyć skórę między palcami i zastosować środek przeciwko potliwości- krem, płyn lub żel. Zmniejszy wydzielanie potu i zahamuje namnażanie bakterii, a to one są odpowiedzialne za brzydki zapach- sam pot jest bezwonny. Można również stosować wkładki i skarpety pochłaniające niemiłą woń.
Nie noś butów na szpilce. Chodzenie w butach o wąskich czubkach, na wysokich, cienkich obcasach zle wpływa na kręgosłup i stawy kolanowe i prowadzi do deformacji stóp. Sprzyja m.in. powstawaniu zespołu stopy wrażliwej / młoteczkowate palce i koślawy paluch /. Optymalny jest stabilny obcas o wysokości 3-4 cm.
Dostarczaj witaminę A. W diecie powinny się znalezć produkty zawierające witaminę A, która utrzymuje prawidłowy stan skóry. Jedzmy takie produkty jak : jajka, wątróbkę, masło, mleko, sery. Warto korzystać z suplementów diety – zażywać witaminę A i stosować ją do pielęgnacji stóp, np. rozgnieść kapsułkę i wetrzeć w piętę : nawilża, zapobiega pękaniu i przyspiesza gojenie.