Kwatera główna obrony immunologicznej

grasica

Witaj,

Mocne kości, prężna tkanka łączna i pełnia życia seksualnego- tym wszystkim może cieszyć się również osoba starsza pod warunkiem świadomego wyjścia na przeciw zwiększonemu zapotrzebowaniu swego organizmu na substancje mineralne. Takim antidotum na starość  jest cynk i selen.W miarę upływu lat zmniejsza się  u ludzi starszych zdolność przenikania cynku do krwi. Tymczasem właśnie ten mikroelement jest potrzebny w wielkich ilościach do wytwarzania enzymów odmładzających, a więc służących naprawie  i odnowie starych i uszkodzonych jąder komórkowych. Pilne zapotrzebowanie na cynk zgłasza grasica, kwatera główna obrony immunologicznej- zarówno z uwagi na dalszy swój byt i jakość wytwarzanych przez nią hormonów i ciał odpornościowych. Wraz z wiekiem grasica się kurczy. Jest to zarazem objaw starzenia się, jak i bodziec tego procesu.

Cynk spełnia funkcję  w grasicy „spowolniacza” procesów starzenia;  ponadto uczestniczy we wszystkich pozostałych procesach metabolicznych związanych z biologią młodości np. syntezą hormonów płciowych, kolagenem jednym ze składników tkanki łącznej, ostrością widzenia.

Wreszcie selen jest najlepszym sprzymierzeńcem układu immunologicznego w walce z wolnymi rodnikami, które ponoszą zasadniczą winę za postęp procesów starzenia się organizmu. Te niszczycielskie cząsteczki powstają w komórkach i  poza nimi w niewyobrażalnej ilości i tempie bilionów i biliardów na sekundę. Rzucają się na wszystko, co słabe i nieodporne, i w ten sposób od miliardów lat są  na Ziemi ” języczkiem u wagi ” między życiem doczesnym a śmiercią.

Wobec dobrze zabezpieczonych komórek oraz ” młodych ” cząsteczek zachowują się jednak z taktem i umiarem. Pancerzem dla komórek jest selen; on chroni je przed uszkodzeniem przez wolne rodniki czy sprawia wręcz, że nie są agresywne.

Jako kluczowy element jest jednym  z najważniejszych mikroelementów w organizmie starszego człowieka.

Największym wrogiem selenu są węglowodany. Słodkie ciasta, wypieki, słodzone produkty zbożowe i.t.p.- mogą  go w całości lub w części zniszczyć. Unikając cukru- zdobywamy więcej selenu. W obecności węglowodanów, staje się on dla naszego organizmu bezużyteczny, bo nieprzyswajalny.

Dużo możemy go znalezć w żywności z  pełnego przemiału ziarna , nieoczyszczonej mąki, a przede wszystkim z soli morskiej i jej odpowiednika soli kopalnej. Bogatym zródłem selenu są  ” produkty mórz i oceanów ” a więc różne  kraby, jak homary, langusty, krewetki i kalmary.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: